Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Kucukbahar.com 2015-09-11T12:53:44+00:00

BULAŞICI OLMAYAN ( NON-İNFEKSİYÖZ  ) HASTALIKLAR 

Anormal Tüy Dökümü: Kanarya yetiştiricisinin bir derdi de tüy dökümü mevsimi olmadığı halde bazı tüylerin dökülmeye devam ettiği “yumuşak tüy dökümü” ile muhtemelen karşı karşıya kalmaktır. Bu, aşağıdakilerden biri veya birkaçının neticesidir. Kuş, ya hava cereyanında kalmıştır, ya ısı değişmesinden etkilenmiştir veyahut çok fazla yapay ışıklandırmaya maruz kalmıştır. Üreticinin en çok maruz kaldığı etken çok fazla yapay aydınlatmadır. Bununla birlikte kuş sahipleri çok muhtemelen ısı değişimlerinden sonuçlanan hastalığı tedavi etmek isterler ve bu amaçla mümkün olan en kötü yer olan bir pencere kenarına koyma eğilimindedirler.

Tırnak Kayması: Tırnak kayması yarışmaya çıkacak kuşlara dezavantaj sağlayan başka bir problemdir. Bu hastalığa yakalanan bir kuşun arka tırnağı geriye doğru bükülür. Bundan dolayı kuş tüneği tutamaz ancak ileri doğru ayağını kaydırır. Bu derdin nedenlerini gizleyen düşünceler değişir. Ancak genellikle daha yaklaşık beş haftalık iken kuşun çok fazla geniş yere konulması ve çok sert ve çok geniş tüneklerin konmasından ileri gelir. Genç kuş, aniden korkar veya küçük bir hareketle korkutulursa arka tırnağını geriye doğru çarparak tüneğe doğru sert bir şekilde uçar. Uygun tünekler konarak bu dertten kurtulunabilinir. Tırnak kaymasının tedavisi çok ince tünekler kullanmaktır. Bir kurşun kalemin yarım dairesi kadar olmalı, yoksa tünekler dağıtılmalıdır. Her iki metotla da tedavi mümkündür ancak kafes tabanından 7,5-10 cm. kadar daha yüksek olmayan , ince tünekleme işi tercih edilmesi daha iyidir. Olası diğer bir problemde kuşun tırnağı öne kaydığı için kuş tünek üzerinde  yada kafes tabanında oturur. Bu dönemde arka parmağı geriye doğru bacağa beş gün kadar selefon bantla yada yumuşak yünle bağlayın. Kan akışını engelleyip engellemediğine dikkat edin. Aksi takdirde kuş arka parm ağını kaybedebilir.
    

Anormal tırnaklar: Alta dönük tırnak (solda ), kayan tırnak ( sağda ).

Hazımsızlık: Hazımsızlık, crop-binding, uygun kum veya hatta verilen uygun besinin yokluğu gibi çok sayıdaki dertlerin tümünü kapsar. Tedavisi iyileşme görülünceye kadar kuşun günlük yemine (tohumuna) iki-üç damla sıvı parafin damlatmaktır.

İshal: İshal, biraz ekmek ve süt üzerine bizmut karbonat tozu dökmekle düzeltilebilir ve tedaviye pislikler normale dönünceye kadar devam edilmelidir.

Periostitis

Osteomyelitis

Arthritis

Osteomalasia, osteofibrosis ve diğer osteodistrofiler

Ligament ve tendo hastalıkları

Bursitis ve synovitis

İskelet kası hastalıkları

Gaga ve ağız deformasyonları

Özefagus ve kursak hastalıkları

Bezli ve kaslı mide hastalıkları

Duodenum ve ince bağırsak hastalıkları

Sekum hastalıkları

Rektum ve kloaka hastalıkları

Astma

Bronchitis, tracheitis, syringitis ve laryngitis

Pneumoni, akciğer ödemi ve konjesyonu

Hava kesesi yangısı

Gout

Nephritis ve diğer tip renal hastalıklar

Kısırlık homosexuality

Yumurta anomalileri, oviduct kistleri

Kalp hypertrophisi veya dilatasyonu, kalp ruptuni

Arteriosclerosis, artherosclerosis

Dalak hastalıkları

Ekstremite ve boyun paralizleri, tremorlar, konvalsionlar ve epilepsy: Birçok kanarya sara’dan muzdarip olur. Bunlar ince bir ses çıkartarak zemine düşerler. En iyisi onu yalnız bırakmaktır. Kısa bir müddet sonra kendisine gelir ve hiçbir hastalık belirtisi göstermez. Bunun tedavisi yoktur ve saraya temayüllü kuşlar bu koşullara getirilmemelidir.

Körlük: Bazı kuşlar kör de olabilir. Bunun içinde yapacak bir şey yoktur. Bu tür istenmeyen hastalıklar, yetiştirme işinde ortaya genellikle çıkabilir.

Pamukçuk: Pamukçuk da ekseri kafesi temiz tutmamak ve aşırı kalabalık tutmaktan ileri gelir. Kursak ve bağırsaklarda bulunur. Tedavisi 48 saat içme sularına bir çay kaşığı dolusu Epsom tuzu koymaktır. Bununla beraber titiz bir temizlik şarttır.

Apoplexy, bayılma ve baş dönmesi

Apseler ve granülomalar

Ülserler ve iyileşmeyen yaralar

Derialtı amfizemi

Diskolerasyonlar

Yanıklar

Zehirlenmeler

Vitamin ve mineral madde yetersizlikleri

Obesitase

Tümörler, kistler, hematomlar:      Ur, tüy kistlerine verilen bir isimdir. Bütün yabanıl türler dahil bütün kuşlar bu dertten muzdarip olabilir. Ancak kanaryanın Norwich gibi ağır türleri küçük türlerden daha çok muzdarip olur. Bu dert geçmişte yetiştiricilerin daha büyük ve iri boylar almak üzere kalın tüylü kuşu, kalın tüylü kuşa vurmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Sonuçta tüyler çok geniş ve yumuşak olmuş ve tüy deliklerinden çıkamamıştır. Daha sonra deri içinde kıvrılarak giderek şişen ve uru oluşturan peynir gibi bir kütleyi oluşturur. Sonuç olarak urlar düşüp gider ancak çok kötü bir görünüm ortaya çıkar ve kuşun görünümünü bozar. Bu kuşlar kesinlikle yetiştirme için kullanılmamalıdır.

Kanibalismus

Baş sallama

Yağlı karaciğer sendromu

Lipomatosis

Alopecia

Lutino cockatiel sendromu

Yabancı cisim yutma

Alerjik durumlar      

 

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”