İspinoz kelimesi küçük boyutlarda, düz ve ucu sivri gagası ile tohumları kavrayıp kırarak beslenen benzer özellikte ki kuşlara verilen genel bir isimdir. Genelde bu kuşların bülbüller ile bir akrabalığı yoktur. Bu yüzden her zaman zebra ispinozu demeyi tercih ediyoruz. Diğer isimleri ise “düzgaga” ve “tohum yiyici” lerdir.

İspinozlar Fringillidae, Ploceidae, Estrildidae ve Emberizidae gibi familyalara ayrılmıştır. Örneğin pek çoğumuzun tanıdığı saka, zebra ispinozlarının bir akrabasıdır ve Fringillidae ailesine aittir. Buradan anlayabileceğimiz gibi ispinozlar genelde kıvrık gagalı kuşlardan farklı olarak arkadaş canlısı, sesleri taklit edebilen kuşlar değillerdir. Güzel ve narin yapılı, tüyleri başka renk ve desenlerde ve ötücü kuşlardır. Her türün kendine özgü sarkısı ve huyları vardır. Sakalar, floryalar gibi ülkemizde bilindik ispinoz türü kuşların yanında bizim sizlere tanıtmak istediğimiz kuşlar egzotik ispinozlar denilen başka ülkelerde yaşayıp ülkemizde yeni yeni tanınan ancak oldukça popüler olan kuşlardır.  Zebra, Gouldian gibi bu güzel kuşlar estrildid ispinozlar ailesinden gelmektedirler. Diğer biçimde çim ispinozları ya da mumgagalar olarak adlandırırlar. Bu ispinozların Avustralyanın dışında Asya ve Afrikada yaşayan başka değişik türleri de bulunmaktadır.

Bu kuşlar evlerinde kediye köpeğe zaman ayıramayanlar için mükemmel bir seçimdir. Kuşlar küçük bir alanda bize güzelliğiyle doğayı sevmeyi, ötüşüylede yaşama sevinci verirler. Ayrıca bitmek bilmeyen enerjileriyle bize özgürlük arayışında bize yol gösterirler. Erkek kuşların alımı ve ötümü bizi cezbetsede dişilerin bir ana olduğunu hatırlatır. Böylece kendimize olan saygımızı artırır. Ispinozlar dünyanın her yerinde değişik renk ve cinslerde bulunuyorlar. Bir ispinoz sizden çok ilgi beklemez biraz yem temiz su sakin ve havadar bir ortam (ancak cereyansız), ışık alan uçmaya izin verecek büyüklükte bir kafes..

Kıvrık gagalar gibi gürültücü değillerdir ve komşularınızı rahatsız etmezler ve ahşap yapılarınızı kemirip zarar veremezler. Yıkıcı yapıda canlılar değillerdir. Onlara yeterli büyüklükte bir kafes sağlarsanız uçmak için dışarı salmanıza gerek yoktur. İspinozgiller ailesinden bir kuş türü “Kanarya” adını aldığı Kanarya adaları ile Azor ve Madeira adalarında yaşayan yabani türden, bütün dünyaya yayılmış bir kafes kuşudur. Süs ve sesi için beslenir. Serçe iriliğinde olup, evcilleri sarı renktedir. Yabanilerin sırtı gri çizgili zeytin yeşilidir, karnı sarımtrak yeşildir. Dişilerin renkleri daha soluktur. Yabani kanaryaların sesi daha etkileyici ve kuvvetli olduğu halde, kafes kanaryaları kadar değişken değildir. Evcillerin renkleri, esaret hayatının etkisi ile sarıya dönüşür. Nadir olarak beyaz ve kırmızımsı olanları da vardır. Tohum ve taze bitkiyle beslenirler. Küçük sürüler halinde etrafı ağaçlarla çevrili göl, dere gibi su kenarlarında yaşarlar. Gülü severler, dişiler tüy, kıl yosun ve köklerden ağaç veya çalılara fincan şeklinde gizli yuvalar yaparlar.

Kanarya üretimi bugün hobi amacının yanında profesynel olarakda yapılmaktadır. Bu amaçla son iki yüyılda pek çok kanarya ırkı üretilmiştir. Bugün kanaryaların 22 kadar ırkı üretilmiştir.  Bunlara bazı örnekler aşağıda verilmiştir.

 

1-Border Kanaryası (Süslü Kanarya)

Border kanaryalarının genel görüntüsü

Bu ırk kuşu ilk defa İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Boyu 14-15 santim, gövdesi yuvarlak karından göğse doğru biraz daha Genişler, sırt yuvarlak ve hafif kamburdur, baş yuvarlak ve diktir, gövdeyle birleşirken belirgin bir çukur boyun halkası Yapar,gözler başın merkezinde yer alır, kanat uzunluğu vücudu geçmez ve kanatlar vücuda yapışır, kuyruk Düzgün, ayaklarda baldırların ucu görülmelidir, tüyler vücudun her yerinde parlak, ipeğimsi, tünekte 60 derecelik bir Açıyla dururlar. Sarı, yeşil, alaca(ahraç), beyaz renk borderler görülür. kanarya ırkları arasındaki yerini 1890 yılında Aldığı kabul edilir, ilk yıllarda cumberland fancy adını alması ingilterenin cumberland bölgesinde ortaya çıktığını Gösteriyor.1890 yılında cumbria havick’te yapılan bir toplantıda border fancy canary ( “ süslü kanarya” anlamına geliyor ) Uluslararası adı olarak kabul edilmiştir.

 

 

Beyaz ve sarı border kanaryası

Ortalama ömürleri 10 yıldır, dayanıklı ve bakımı fazlada zor olmayan bir kuş sayılır, ancak üretimde size biraz sorun Çıkarabilir, özel renk mamalarına ihtiyaç yoktur, yalnız tüylerindeki parlak sarı rengi korumak için lütein içeren gıdalar Verebilirsiniz, tüylerinin kalitesini yakından bakarsanız görebilirsiniz, üretimde uygun bir folluk(yuva) seçin, kuşları Eşleştirirken kabarık (sert tüylüler) eşleştirmekten kaçının ve bunları yumuşak tüylülerle çiftleştirin. Sert ve yumuşak iki Tip tüyün farkını belli bir süreden sonra ayırt edebileceksiniz. Renklerin ayrılmasında bazı farklı terimlerle karşılaşa bilirsiniz.

 

2- Gloster Kanaryası

Gloster kanaryası

1920’ lerde İngiltere’de Gloncestershire kentinde üretilmiştir. Glosterin iki çeşidi vardır, corona başında yuvarlak ayrılmamış tepesi olana, consord şapkasız olana denmektedir. tepe enseyle iyice kaynaşır, merkezi noktası kafanın Ortasında, tepe gözleri örtmez. Kafa iyice geniş, yuvarlak, belirgin bir kaş vardır, göğüs geniş ve yuvarlak olup boyun Kısa ve sağlam, tüyler vücuda yapışır. boy en Çok 11.5 santim olmalıdır. Duruşu 45 derecelik açıdadır ve baldırları görülmez. Ortalama ömrü 10 yıldır.

Bu minyon tipli kuşu temin etmek hiçte zor değil, fiyatı diğer ırklara göre daha ucuz ve bol yavru veren bir kuş, bu Nedenle bizim Yetiştiricilerin ilk yöneldiği ırk bu oldu. Üretme de iki tepeli kuşu çiftleştirmemelisiniz, bir tepeliye bir tepesiz kuş kullanmanız gerekir.

Tepesiz ve tepeli Gloster kanaryası

GLOSTER IRKINI DEĞERLİ KILAN ÖZELLİKLERİ

1-) Kafa (20 Puan) : Kafa geniş, tepeden bakınca büyük ve yuvarlak görünmelidir. Dolu yanaklı, kafa ile vücut bütün olmalı; boyun belli olmamalı ve birleşik gözükmelidir. Gaga kısa ve küt, huni gibi olmalı kaşlar geniş, tek tek tüylerden meydana gelmelidir. Tam tepeden bakıldığında kaşlardan, gözler görülmemelidir.

2-) Tepe (20 Puan) : Tepe olabildiğince yuvarlak ve kapalı, düz bir çizgi ile doğrudan doğruya gözler üzerinden anlaşılamayacak bir geçişle kesintisiz enseye uzanmalıdır. Kafa ile vücut bütün olmalı, birleşik gözükmelidir. Tepe noktası, oldukça küçük yukarıdan bakıldığında, kafatasının tam ortasında olmalı ve yanlardan gözlerinin üzerine yatmalıdır.

3-) Vücut (20 Puan) : Her yönüyle yuvarlatılmış, kısa, sıkıştırılmış gibi olmalı, sırt ve göğüs dolgun olmalıdır. Kanat uçları 45 derece açıyla duran yarım lastik top gibi gözükmeli, uçları bitişik olmalıdır.

4-) Kuyruk (5 Puan) : Kısa, dar, mümkün olduğunca küçük ve ucu az çatallı olmalıdır.

5-) Tüy (15 Puan) : Vücuda yapışık dümdüz ve yatık olmalıdır.

6-) Duruş (10 Puan) : 45 Derece açı ile durmalı kafes alışkanlığı dikkate alınmalıdır. Kuş mağrur ve hareketli olmalıdır.

7-) Bacak ve Ayak (5 Puan) : Kısacık narin, bacak ve ayaklara sahip olmalıdır. Bacaklar çok küçük pullarla bezenmiş ve hafifçe bükük olmalıdır.

😎 Boy (15 Puan) : 12cm geçmemelidir.

9-) Genel İntiba (5 Puan) : Kuşun ve kafesin temizliği, kafesteki duruşu, kendini sunması genel intibayı tamamlar.

 

3- Lizard Kanaryası (Kertenkele Kanaryası)

Liard kanaryası yuvada

Lizard Kanaryası genel eğilimin aksine, İngiliz kanaryaları içinde renk özelliğini kalıtımla alan çok beğenilen ve değerli bir kanarya türüdür. Altın Renkli Lizard, Gümüş Renkli Lizard olmak üzere iki türü vardır. Tüyleri parlak ve sıktır. Tüylerin uç kısımlarının açık renk olması, gövdeye doğru yaklaştıkça koyulaşması ve sırtının kırçıllı görünümü ona pek hoş bir hava verir. Boyu küçüktür, son derece hareketli ve neşelidir. Erkeği iyi bir ötücü, dişisi ise iyi bir annedir. Sağlığı yerinde, dayanıklı ve uzun ömürlü bir kanaryadır.

İngilizlerin yetişdirdiği melez türlerden biri olan Lizard’lar sahip oldukları değişik renkleriyle dikkat çekerler. Lizard, İngiliz dilinde( kertenkele) anlamındadır. Tüylerinin kertenkele derisi gibi pul pul bir görünüm taşıması ve kahverengi-yeşil rengi nedeni ile bu ad yakıştırılmıştır. Yapay eşleştirme ile elde edilen ilk türlerden biri olmasına karşın üretilmeleri özen ister. 2.Dünya savaşı’nın bitiminde bu kanaryalardan tüm dünyada yanlızca 30 çift kaldığı bilinmektedir. Ancak günümüzde yeniden çoğaltılmışlardır.

4- Norwich

Norwich Kanaryası

Norwich kanaryalar Crest kanaryalar ile oldukça benzerdir, Cresten ayrı olarak şapkaları yoktur, vücut daha kısa ve tıknaz olmalıdır, boy 15,6-16,5 santim olmalı, ayrıca farklı olarak kuyruk talazları bulunmaz, renk te bu kuşta ayrı bir öneme sahiptir ve renk mamaları ile beslenmektedirler.

Her iki cinste üretim zamanında karın altındaki tüylerin hafif kısaltılması döllenmenin kolay olmasını sağlayabilir, ayrıca crestlerde göz kenarlarındaki tüylerin de kesilmesi gerekir.

5- Yorkshire

Ana vatanı İngiltere olan bu kuş ilk 1860 yılında geliştirilmiştir. Boy en az 17 santim olmalıdır, duruşu diktir, omuzlar geniş ve yuvarlaktır, kanatlar uçlarda çaprazlaşmaz, vücuda yapışık, kafa geniş ve yuvarlak, ense omuz çizgisi ile aynı izada yani boyun kökünde çukur yoktur, dolgun görünmelidir, gözler merkezi yerleşimlidir. Göğüs dolgun olarak, gaganın dibinden başlar, tüyler kısa, sık ve vücuda düzgün yapışık, kıvrık tüyler ve belirgin kaşlar istenmez, ortalama ömrü 10 yıldır. Renk olarak kendi renginde olabildiği gibi, renk maması verilerek beslenen kuşlarda bulunur.

Yorkshire kanaryası 4Yorkshirelarda tüy yapısıYorkshire kanaryası 1

Yorkshire kanaryası

Üretimde fazla yavru alamayabilirsiniz. Yavruların güvenliği için derin folluk kullanmalısınız. Üreticiler genelde yorkshire yumurtalarını başka bakıcı anne ve babanın (kırma ırklar) altındaki yumurtalarla değiştirir, bazı yetiştiricilerde annenin yavruları büyütmesi için yalnız bırakırlar. Böylece bir erkek kuşu – üç dişi kuşla çiftleştirirler, elde edilen yavrularda yarışmalarda istenilen dik duruşu elde etmek için eğitilmektedir. Bu eğitim sonucunda kuşlar belirli bir pozisyonda durmayı öğrenirler. Yorkshirlarda bacaklar 650-700 derece veya saat 1 ‘e 20 veya 25 var gibi olamaz. Aşağıdaki resimdeki gibi kuyruk tünekten hafif kalkık olacak.

     B

Yorkshire kanaryalarda bacaklar 650-700 derece veya saat 1 ‘e 20 veya 25 var gibi olamaz(A). Yorkshire kanaryalarda resimdeki gibi kuyruk tünekten hafif kalkık olacak(B).

Amerikalı Dünya Şampiyonu Tony Ruiz’e Göre Yorkshire Kanarya Beslenme Tablosu:

ARALIK OCAK ŞUBAT MART-HAZİRAN HAZİRAN-KASIM
IŞIK SÜRESİ 9 SAAT 10.5 SAAT 12 SAAT 13-15 SAAT 11-9 SAAT
ZENGİN TOHUM KARIŞIMI GÜNLÜK GÜNLÜK GÜNLÜK GÜNLÜK
NORMAL TOHUM KARIŞIMI GÜNLÜK
SAĞLIK TOHUMLARIKARIŞIMI HAFTADA BİR KEZ HAFTADA İKİ KEZ HAFTADA ÜÇ KEZ HAFTADA ÜÇ KEZ HAFTADA BİR KEZ
MAMA VE PROBİYOTİKBESİNLER HAFTADA BİR KEZ HAFTADA İKİ KEZ HAFTADA ÜÇ KEZ HAFTADA ÜÇ KEZ HAFTADA BİR KEZ
YEŞİL BİTKİLER HAFTADA BİR KEZ HAFTADA İKİ KEZ HAFTADA ÜÇ KEZ HAFTADA ÜÇ KEZ HAFTADA BİR KEZ
KIRMIZI BESİNLER(BOYALI MAMA VEYA KIRMIZI BİBER GİBİ) GÜNLÜK

 

ZENGİN TOHUM KARIŞIMI:

%90 KANARYA YEMİ / %10 KABUKSUZ YULAF +KENEVİR+DEVE DİKENİ

NORMAL TOHUM KARIŞIMI:

%80 KANARYA YEMİ+%20 YULAF

Sağlık Tohumları Karışımı:

Anason tohumu 1 ölçek

Susam tohumu 1 ölçek

Niger tohumu 1 ölçek

Gri haşhaş tohumu 1 ölçek

Mavi haşhaş tohumu 1 ölçek

Devedikeni tohumu 1 ölçek

Hardal tohumu 1 ölçek

 

Yorkshire kanaryalarının özellikleri:

Baş: Tam yuvarlak, temiz ve çok tanımlı olmalı. Kafatasının arkası derin ve omuz artışa paralel olarak geriye dönük olmalıdır.

Gözler:Gözler mümkün olduğunca merkeze yakın olmalıdır başın kenarına doğru olmamalıdır.Gölerin merkeze yakın olması kuşun daha mağrur görünmesini sağlar.

Omuzlar: Omuzlar geniş ve yuvarlak olmalı ve hafif bir geçiş ile kafaya birleşmelidir.Göğüs:Yorkshire da gögüs tam , derin ve omuz kadar genis olmalıdır.Gögsün ucu gaga ucuna kadar şiş olmalıdır.Gaga kesilmiş düzgün olmalıdır.

Vücut görünümü: Yorkshire kuşunun vucut  görüntüsü çok önemlidir.Kuşun vucudu “mükemmellik standart”ında olmalıdır. Vücut yuvarlak başlayıp kuyryğa doğru yavaşça incelen olmalıdır.Tipik bir havuç gibi. Ense kısa  ve kuşa bir sert görünüm sağlamalıdır. Bu da kuşa dürüstlük ve korkusuzluk  simgesi olan “koruyucu adam”takma adına yakışır olmalıdır. Ama aynı zamanda bir centilmeni temsil etmelidir.

Bacaklar: Bacaklar uzun olmalıdır.Fakat bu uzunluk Yorkshire kanaryanın formuna ve pozisyonuna yardımcı olmalıdır. Yani bacaklar kuşu tüneğin üzerinde çkmüş veya yayılmış balık görüntüsü vermemelidir.Yani Yorkshire kuşunun baştan omuza omuzdan kuyruğa olan duruş pozisyonunu vermeli ve kuyruğa doğru bir kın gibi olmalıdır. Bazı insanlar bu duruşu kuşa eğitimle verebilir.

Tüyler:Tüyler kısa ve vucuda yapışık olmalıdır.Tüyler kuşun vucudunun herhangi bir yerinde fırfır görüntüsü vermemelidir.Yorkshire kuşunun tüyleri yüksek kalitede olmalıdır.

Kanatlar: Kanatlar çok uzun olmamalı ve arkada merkezde aşağı doğru olmalıdır.Kuyrukla sıkıca birlikte görülmelidir.

Kuyruk: Kuyruk beraber sıkıca düzgün gelmeli ama üstüste olacak şekilde olmamalıdır.Ayrıca boy uzunluğuna orantılı bir şekilde katkıda bulunmalıdır.

Sağlık: Kuşlar temiz ve tüyleri parlak olmalıdır.Ayrıca bütün kuşlar saf ve kaliteli boyalı besinlerle (boyalı mamalarla) beslenmelidir ve baştan sona boyanmalıdır.Yorkshire kuşlarının üretim sırasında kendi yavrularına bakmadığı söylensede aslında bu bizim başarısızlığımızın kuşlara bağlanmasından başka bir şey değildir. Ayrıca bu kuşlar ne kadar heybetli gözükürse gözüksün genetik olarak korkak kuşlardır. O kadar korkak mizaçlıdırlarki ele aldığınızda bazıları kalp krizi yada felç geçirebilir.Pekçok üretici bu yüzden çok kuş kaybetmiştir. Bu yüzden özellikle tüy zamanı fazla rahatsız edilmezler.

YORKSHİRE IRKINI DEĞERLİ KILAN ÖZELLİKLER

1-) Duruş (25 Puan) : 80 derecelik açıyla dik ve asil durur. Baldırlar muhakkak görünmelidir. Kuş uzun-güçlü, hemen hemen arasından geçilecekmiş gibi duran bacaklar üzerinde dik durmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kuyruğun rahatça taşınabiliyor gözükmesidir.

2-) Tüy (25 Puan) :İpek gibi, dar ve sık, yatık olmalıdır. Kanat ve kuyruk sımsıkı, kapalı olmalıdır. Kuyruk ucu çok az çatallı olabilir.

3-) Kafa (20 Puan) : Kafa her yönü ile yuvarlatılmış ve dolu dolu yanaklarla vücudun iriliğine uymalıdır. Tüylerinin bolluğu nedeniyle gözler üzerinde uzanan kaş olabilir. Gaga kısa ve huni gibi olmalıdır. Gözler mümkün olduğunca kafa ortasında olmalıdır. Boyun mümkün olduğunca belirsiz olup, bir bütünmüş gibi görünmelidir.

4-) Vücut (10 Puan) :Omuzlar geniş ve yuvarlaktır. Göğüs dolgun olarak gaga dibinden başlayarak, havuç şeklinde kuyruğa doğru incelmelidir. Karın ve kuyruk altı düz bir çizgi şeklinde olmalıdır.

5-) Boy (10 Puan) : En az 17cm olmalıdır.

6-) Renk ve Genel İntiba (10 Puan) : Kafeste kendini sunması, temizliği, canlılığı ve ayrıca homojen olarak kuşun boyanması da göz önünde tutulur.

Yorkshire ırkının tüy yapısı 2 farklı gruba ayrılır

1-Buff = kamışi = kalın tüy =mat =soluk sarı (buff kelimesinin türkçe karşılığı soluk )

2-Intensive – acı sarı – ince tüy (ıntensıve yoğun anlamındadır.)

Eşleştirmede tüy yapısına dikkat edilmeli buff ile ıntensıve çiftleştirilmelidir.

Yorkshire’larda tüy yapısı

 

6- Crest

Tepeli Crestlerin genel görüntüsü

Crest kanaryalar oldukça iri, gösterişli, aynı zamanda pahalı kanaryalardır. iki tipi vardır,

Crested: şapkalı, crested’in şapkası oldukça büyük olmalı ve bu tepegözleri, gagayı örtmeli, enseyle düz bir şekilde birleşmeli

Crestbred: Şapkasız, crestbred kafa oldukça geniş, yassı ve belirgin kaşları olmalıdır.

Crest kanaryanın kafa tüyleri uzun olmalıdır. Boyun kısa ve vücut dolgun olmalıdır, uzun ve ipeksi, yumuşak tüyleri olmalı, kuyruk talazları ve horoz tüyleri Görünmelidir, ayaklar kısa baldırlar gözükmez, duruş yarı dik 45 derece olmalıdır. Boy ise en az 17 santimdir.

Üretiminde oldukça zorluk çekilen bir kuştur, çiftleştirirken daima bir şapkalı ile şapkasızı çiftleştirmeniz gerekiyor aksi takdirde yavruların bir kısmı yumurtadan çıkamayabilir. Başka bir sorun tüyleri çok yumuşak olduğu için folikülü Açamıyor ve tüy kistleri oluşabiliyor, bu bazen sorun oluştura biliyor. Bu kuşların çok az hareketli olması hem yetiştirici İçin sıkıcı geliyor hemde kuşun yağlanmasına ve yavru veriminin azalmasına sebep oluyor.

7-  Kıvırcık Parizyen

Bu kanaryanın Paris’te yetiştirilmiş olması gerçekten çok ilginç bir rastlantıdır. Çağlar boyu dünyanın moda beşiği olan Paris’ten, pek çalımlı, süslü ve kurumlu bir kanarya çıkmıştır.

Parizyen Kanaryası

İlk bakışta insanı çarpan niteliği, bir saç kıvırma maşasıyla kıvrılmışçasına dalgalı tüyleri, uzun boyu, alımlı endamı, biblomsu görünümüdür. Başından kuyruğunun ucuna kadar olan uzunluğu 21cm, açık durumda iken bir kanattan diğer kanat ucuna olan mesafe 29cm dir. Bu uzunluk, Kıvırcık kanaryanın değerinin biçilmesinde en önemli etkenlerden biridir. Dalgalı ve uzun tüyler, kanaryayı olduğundan daha iri göstermektedir. Başta, yukarı doğru yükselen hotoz, ona görkemli ve gösterişli bir hava verdiği kadar, boyunu da yükseltmektedir. Omuzlarından kanatlarının üstüne dalga dalga dökülen gür tüyler, sırtına şal almış bir hanımefendi görünümü kazandırır.

Göğüs tüyleri bir tarak aracılığıyla tam ortadan ikiye ayrılıp her bir yan kanatlara doğru kıvrılmış gibidir. ( yüzgeç) adıyla anılan kanat tüyleri ters yöne doğru yöneliktir. Kuyruk sokumunun iki yanından sarkan ince ve parlak küçük tüylere (horoz Tüyleri) adı verilmiştir. Kuyruk uzun ve dikdörtgen biçimli, bacaklar uzun ve düzgün olmalıdır. Çok değişik renklerde gözükürler. Onları: Sarı, Beyaz, Sarı alaca, Beyaz alaca,portakal rengi olarak bulmak mümkündür.

Parizyen, kanaryalar arasında 13 bölümden puanlanan tek kuştur. Bu 13 bölümden genel kondisyonu hariç tutarsak parisieni parisien yapmak için 12 parçayı tam olarak bir puzzle da birleştirmek gerekir.

 

 1. KAFA (7 PUAN):Oval bir kafa olmalı arkada enseden gelen bir kukuleta yukarıya doğru sivrilip çıkmalı, kafanın ön kısmı yanlara doğru taranmış olmalı. Yanakları sanki bir şey yemiş gibi kabarık durmalıdır. Bunlara favori  Kafa şekilleri 3′e ayrılır.
  • ELMA:En çok tutulan kafa şeklidir, enseden yukarı uzanan bir kukuleta bulunmalıdır.
  • KASK:Bu tip yarışmalarda pek tutulmaz ama damızlıkta şarttır. Çok düz durur ön ve üst kısım taralı gibidir.
  • KOMBİNE:İki modelin birleşimidir. Kukuleta çok yüksek değildir, ense tüyleri iki yana doğru uzar. Ön kısmı taralıdır. Tutulan bir kafa şeklidir.
 2. BOYUN (3 PUAN):Tasma veya papaz boyunluğu gibi kafanın etrafını çepeçevre sarar. Tam ve kesintisiz olmalıdır. Vucuda yapışık gibi durmalıdır.
 3. GÖĞÜS-böğür-(10 puan):Göğüs tüyleri sanki soldan sağa, sağdan sola hareket eder gibi yatık el yazısı gibidir. Tüyler istiridye kabuğuna benzeyip çok simetrik olmalıdır. Göğüs tüylerinin hacimli olması istenen bir özelliktir.
 4. YÜZGEÇLER-yanlar-(15 PUAN):Uzun, büyük, geniş, gelişmiş tüylerden oluşmalı yukarıya doğru ve kanat hizasına kadar yükselmelidir. Yanlar muhakkak iki tarafta simetrik bir şekilde olmalıdır. Tek taraflı yan değerlendirilmez.
 5. SIRT-manto-omuz-buket- (10 PUAN):Sırt, manto, omuz ve buketten oluşur. Simetrik bir şekilde iki yana doğru yatan sık ve gür tüylerden oluşur. Yanlara doğru bir apolet gibi yükselir, mutlaka simetrik olup güzel bir buketle bitmelidir. Kuşun omuzlarından kanat uçlarına doğru olan bölümü bir tam kabul edersek bu bölümün %66 sı manto tüyleri %34 ü buket tüyleri olmalıdır. Buket tüyleri ipek gibi olup kanatların bittiği yerden kuyruğa doğru olmalıdır. Kanat bindiren kuşlarda buket genellikle görünmez bu sebeple kanat bindiren kuşları damızlıktan çıkarmak gerekir.
 6. HOROZ TÜYLERİ VE ZEYTİN TÜYLERİ (5 PUAN):Zeytin tüyleri, horoz tüylerinden önceki, kanatların altından sarkan, horoz tüylerine göre epeyce kısa olan zeytin tanesi şeklindeki tüylerdir. Horoz tüyleri ise hayli uzun kuyruğun iç yanına sarkan kalın tüylerdir.
 7. KUYRUK (5 PUAN):Uzun geniş tüylerden oluşmalıdır. Uca doğru dikdörtgen bir hal almalıdır. Temiz bir kuyruk tercih edilir. Bu yüzden kuşa temiz bakılmalıdır. Zira uzun bir kuyruğu taşımak zor olduğu için çabuk kirlenir.
 8. KANATLAR (5 PUAN): Uzun düzgün ve güzel durmalıdır. Çapraz duran kanatlar, buketi yok ettiği gibi hem buket puanını hem de kanat puanını düşürür. Yetiştiricilerin çok dikkat etmesi gerekir. Düzgün kanatlar damızlık için çok önemlidir.
 9. AYAKLAR VE TIRNAKLAR (5 PUAN):Ayaklar uzun, kuvvetli ve temiz olmalı. Baldırlar bol tüylü olmalı, tırnaklar kıvrık veya düz olabilir. Son yıllarda kıvrık tırnaklar kuşların kafeslerine takılmaları sebebi ile hayvanları koruma dernekleri ile kanarya yetiştiricilerini karşı karşıya getirmiştir. Bu nedenle bu kıvrımlı tırnaklardan düz tırnaklara dönüş başlamıştır. Ama şu anda tirbuşon gibi tırnaklar istenmektedir.
 10. BOY (10 PUAN ):En az 19 cm olmalıdır. Üst sınırı yoktur. Boylu kuşlar parisien vasfı taşıdıkları zaman büyük avantaj elde ederler.
 11. TÜYLER (10 PUAN):Uzun, ipeksi, hacimli ve kaliteli olmalıdır. Parlak tüyler her zaman avantaj sağlar.
 12. DURUŞ (10 PUAN) :Kuş tünekte 50 derece açı ile durmalıdır. Bu açı şöyle hesaplanır: kuşun gözünden kuyruğuna doğru sanal bir çizgi varsayalım, diğer bir çizgiyi de kuşun durduğu tünekten kuşun kuyruğuna doğru bir çizgi çizelim, bu iki çizginin birleştiği noktadaki açı 50 derece olmalıdır. Bunun yanı sıra kuş kendinden emin, gururlu ve görkemli durmalıdır. Tünekte yatan veya çok dik duran kuş tercih edilmez.
 13. GENEL KONDİSYON (5 PUAN):Kuşun yarışma kafesinin temizliğinden, kuşun hareketlerinden, kuşun vücut uyumundan, kuşun simetrisinden, kuşun temizliğinden, kendini sergilemesine, jürinin şahsi görüşüne kadar geniş bir yelpazeyi oluşturan bölümdür.

 

8-  Malinua (Malinua, Belçika Bülbülü)

 

Diğer bir adı da Belçika bülbülüdür. Bu bilhassa ötüş kanaryasıdır. Bu kanarya ilk olarak 16. asırda Flandr’a getirilmiş ve burada yetiştirilerek geliştirilmiştir. Hem şekil hem ötüş bakımından tercih edilen bir kanaryadır. Waterslager cinsi endamlı ve zariftir. Baş biçimli, gaga ince, gözler kara ve parlaktır. Boynu uzun ve incedir. Göğsü az kabarıktır, kanatları vücuduna iyice yapışıktır. Gagasının ucundan kuyruğunun ucuna kadar boyu 15-17 santimdir. Eskisen rengi düz sarı idi şimdi lekeli ve düz beyazlarda yetiştirilmiştir. Malinua cinsi kanaryaların erkeği sağlam bünyelidir. Dişileri yavrularına iyi bakar. Çınlayan ötüşü saf ve hoştur. Belçikalılarınki  perdeli bir ötüşe sahiptir, harz kanaryalarına benzer.Fransız malinua kanaryalarının 17 türlü ses nağmeleri vardır.

 

Malinua Kanaryası

 

9-  Harz-Roller

HARZ-ROLLER KANARYASI

Harz kanaryaları diye anılan ROLLER veya EDELROLLER gayet hususi bir şekilde üretilen ve yetiştirilen bir kanaryadır.

Bunlara SAINT-ANDREASBERG kanaryası veya SAXON denilmekte ise de bu tabirler yanlıştır. Zira saxon denilen kanarya Almanya’nın saks eyaletinde yetiştirilen adi bir cinstir. saint -Andreasberg ise artık mevcut olmayan bir cinstir.

Roller cinsi, gerek pest ve gerek tiz perdede gayet güzel ötüşlü bir kanaryadır. Gardner, Volkman, Erntges ve bilhassa Trute adında bir maden amelesi en güzel ötüşlü kuşları yetiştirmişlerdir.

Hakiki Harz (Cermen) Roller kanaryaları bağırmaz, öter. Adi kanaryalar gibi çap-çap ve tüi-tüi’lerle etrafı gürültüyle boğmaz. Derin, saf (DEM) çeker. Ötüşü diğer kanaryalarla mukayese edildiğinde, şu benzetişi yapabiliriz: Davul zurna gürültüsüne karşı klâsik bir garp musikisi. Almancada EDEL asil demektir. Roller ise dem çekici demektir. Edelroller ise (asil dem çekici) mânasına gelir.

HARZ-ROLLER KANARYASI

 

10- Nord Hollandis / Kuzey Hollandes

Nord Hollandis

Nord Hollandisin menşei Fransa ve Hollanda’nın kuzey bölgelerinde gidip gelir. Bazı kaynaklar birini, bazıları da ötekini yurt olarak gösterir. Kuzey Hollandes dik duruşlu bir şekil kanaryasıdır. Kırmızı ve parçalılar da dahil tüm renkler; puanlamada pek önemli olmasa da geçerlidir. Kuvvetli ve asil bir görünümü vardır. Üretim konusunda bir hayli verimli olup, oldukça anaçtırlar. COM şampiyonalarında yarışan bir kanarya cinsidir. Bilezik: 3 mm’ dir.

Nord Hollandis 1

STANDARTLARI

 • DESTEK TÜYLERİ (15 PUAN):Uylukların yukarısından başlamalı  ve karşılıklı bir simetri içerisinde üstte doğru uzanmalıdır.
 • MANTO (15 PUAN):Sırtın önemli bir kısmını kaplar.(3/2)Sırtın orta çizgisinden çıkarak sağa ve sola uzun olarak dökülmeli,üst kısmı düz olmalıdır.
 • GÖĞÜS (15 PUAN):Göğüs geniştir ve kıvırcık tüyler hacimlidir.
 • BOY (15 PUAN):Uzunluğu 17-18 santimetredir.
 • DURUŞ (15 PUAN):Kuzey Hollandis dik duruşlu bir kanarya olup, sırt,kuyruk ve başın merkezi; varsayılan bir çizgi üzerinde olmalıdır.Bacaklar hafif büküktür.
 • BAŞ VE BOYUN (10 PUAN):Baş ve boyun düz tüylerden oluşur,baş bütünü ile yuvarlaktır ve vücudun kalan kısmı ile orantılı  olmalıdır.
 • KARIN (5 PUAN):Karın tüyleri düz olmalıdır.
 • KUYRUK (5 PUAN):Uzun olup uçu çentiklidir.
 • GENEL İZLENİM (5 PUAN):Kuş duruşunu iyi göstermeli,temiz ve sıhhatli olmalıdır. Kafesinde temiz ve düzenli olması istenir.

 

NORTH HOLLANDES KANARYASI

North-Hollandes Kanaryası

 

11-Timbrado

TİMBRADO KANARYASI

TİMBRADO KANARYASI (serinofil.com’dan alınmıştır.)

 Tarihçe: İspanyollar 1400’lü yıllarda kanarya adalarını fethetmiştir.  Bu fetih sırasında İspanyol denizciler tarafından yakalanmışlar vedeniz yoluyla ispanya’ya getirilmiştir. Daha sonra diğer Avrupa ülkelerine ihraçedilmiştir. (İtalya, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, İngiltere gibi) Kısa zamanda bu kuş türü popüler bir kültür haline gelmiş ve imparatorluk başta olmak üzere, evlerde ve zengin çevrelerce beslenmiş, altın kafeslerde özel bakıcıları gözetimde yetiştirilmiştir. Hatta ticari bir değer kaynağı olarak da değer görmüşlerdir. Yabanı bir ortamda yetiştiğinden ağırlıklı renk tonu yeşil ve ahraçtır. Ancak her zaman olduğu gibi bu kuş üzerinde yetiştiriciler melezleme çalışmaları yapmış ve değişik renk kombinasyonlarında yetiştirilmiştir. Kabul gören renkleri beyaz, tarçın, sarı renk ve elbette yabani kuş yeşilimsi+kahverengimsi tonlarıdır. Bu kanaryada sadece kırmızı faktöre kesinlikle sıcak  bakılmamaktadır. Güzel ötümünün yanında güzel görünümü ile de beğeni toplayan bir kuştur. Genetik özellik olarak yabani kanaryalara en yakın evcil kanarya türü olarak nitelendirilir. Ancak sosyal yapı olarak ürkek bir yapıya sahiptirler. 1962 de COM tarafından kabul ediliyor ve şuan kabul görmüş 3 ötüm kanaryasından biridir. Ne yazık ki ülkemizde yarışmaları düzenlenmemektedir bu nedenle de fazla tanın ve beslenen bir tür değildir.

 

Timbrado standartları:

 

Boy 12-13 cm büyüklüğünde boyları

vardır.

Tüy Yapısı Timbrado da tüyler tam, sıkı ve vücuda

yapışık vaziyette olmalıdır.

Başın Formu Gövdeye orantılı orta

büyüklükte.

Gözler Siyah, Canlı Gri, Kahverengi.
Boyun Baş ve gövde ile orantılı orta ölçüde

olmalıdır.

Kuruk Biçimi Vücuda orantılı düz bir çizgi halinde ve V

şeklinde olmalıdır.

Vücudun Formu Baş ve kuyruk ile orantılı

olmaldır.

Renk Genel olarak yeşil tonlar, beyaz, sarı

olabilir.

Gaga Kısa ve konik biçimde
Bacak İnce, kısa ve arkaya doğru kırık

vaziyette

 

 

12- Lancashire

Bu kanaryaların kökeni hakkında ispatlanmamış iki görüş vardır. 1- Lancashire kanaryanın kökeni olarak Manchester Coppy (tepeli) veya Manchester Fancy olduğu iddia edilir 2- Lancashire kanaryanın kökeni olarak 18. Yüzyılda Dutch tüccarların İngiltereye getirildiği ve üretildiği yazılı olmayan kaynaklar anlatır. Lancashire kanaryalar normal kanaryalara göre büyük kuşlardır. 20- 23 cm kadar boyları vardır. Diğer normal kanaryalar bunların yanında cüce gibi kalırlar. Bu kuşlarda varyete yoktur. Sadece sarı ve beyaz renkleri vardır. Bir tepeli (Crest, Coppy)  Lancashire mutlaka tepesiz (Plainhead) bir kuşla eş edilmelidir. Tepeli kuşlarda bulunan lethal gen (ölüm geni)  çiftelenirse ölüm getirir.

Üretim sırasında kullanılacak olası çiftler:

Tepesiz X Tepesiz %100 tepesiz olur.

Tepesiz X Tepeli %50 tepesiz % 50 tepeli verme olasılığı vardır.

Tepeli X Tepeli %25 tepesiz %50 tepeli % 25 ölü yavru verme olasılığı vardır. Hepsi ölüde olabilir.

Tüy durumuna göre kullanılacak olası çiftler:

Sarı tepeli erkek X Buff (kalın Tüy) tepesiz dişi

Buff tepeli erkek X Sarı tepesiz dişi

Buff tepesiz erkek X sarı tepeli dişi

 

Bazen iki kalın tüy boy büyütmek için (Buff) çifte atılsada iki sarı renkli kalın tüy asla atılmaz. Yada iki tepesizi çifte atmak gibi zaman kaybı olacak çiftleri kullanmamak lazım. Çünkü bu çiftten tepeli çıkmaz.

Tüy değiştirme zamanı dikkat edilmesi gereken konular şunlardır. Tüy değiştirme zamanı Lancashire kuşlarında hem çok hemde büyük tüy değişimi olur. Bu yüzden bu evrede zengin besinle beslenmesi gerekir. Bu dönemde zengin protein besinleri ile beslemek gerekmektedir. Çünkü tüyler kreatin proteininden oluşmaktadır. Yine bu evrede kuşlar geniş salmalara alınmalıdır. Çünkü zengin besinle beslenirken kuşları yağlandırmamaya dikkat etmeliyiz. Bu devrede renk maması ile beslemeye gerek yoktur. Lancashire kuşları doğal renkleriyle yarışırlar. Kısaca bu kuşların varyetesi yoktur.

Bu kuşların üretilmesi çok zor olmasa da diğer küçük kanaryalar kadar da kolay değildir. Lancashire dişisinin yavru beslemede tembel oluşu bazı üreticileri bakıcı kuşlar kullanmaya mecbur etmektedir. Bir çift bakıcı kuşa ikiden fazla Lancashire yavrusu vermek sakıncalıdır.

 

Lancashire kanaryasının standartları

Baş ve Tepe

Baş güçlü, geniş, hafif düz ve kaşlı olmalıdır. Tepe: At nalı şeklindedir. Tepenin arka kısmı boyun tüyleri ile kaynaşır. Gözlerin yarısı görünmelidir. Tepesi gri ve koyu renk olanlar kabul edilir, fakat açık renk tepe tercih edilir.

Boy

23 cm.

Duruş

Duruş diktir. Vücut uzun ve dolu, göğüs dolgun ve sağlam, kuyruk uzun ve geniş olup hafifçe aşağıya doğru sarkıktır. Kanatlar uzun. Kanat uçları ile kuyruk arasında boşluk görülmelidir.

Ense ve boyun

Boyun belirgin görülmelidir. Baş ve vücudu birbirinden ayıran görkemli bir boyun olmalıdır.

Tüy yapısı, vücut, bacaklar

Tüyler sık ve yeterince uzun. Göğüs dolgun, görkemli, omuzlar geniş. Bacaklar uzun, güçlü ve hafif eğik. Baldırın bir kısmı belirgin olmalıdır. Horoz tüyü olabilir.

Genel Kondisyon ve Renk

Çok sağlıklı ve kusursuz. Sadece sarı ve beyaz olabilir. Tepe gri ve siyah kabul edilir.

(Türkiye kanarya ve kafes kuşları federasyonundan alınmıştır.)

Kucukbahar.com 2018-03-16T22:12:03+00:00