Yaban Kanaryaları Kucukbahar.com 2015-09-11T12:57:11+00:00

YABAN KANARYALARI

Fringillidae (İspinozgiller) familyasına mensup SERINUS CANARIA CANARIA veya SERINUS CANARIA SERINUS cinsindeki yabani kanaryalar halen Kanarya Adaları ve Azorlar’ın orman ve kırlık yerlerinde, Afrika kıtasının güneyinde, Kafkas dağlarında, İran’ın kuzeyinde, Orta Asya’da, Senegal’da, Habeşistan’da bulunmaktadır. Geçici kuşlar sınıfından olup ötüşleri çok çınlar, madenidir, fakat temiz ve güzeldir. Cüsseleri evcil kanaryalardan daha küçük olup bünyeleri daha narindir. Boyları 10 – 12 santimetre kadardır. Renkleri daha ziyade koyu yeşile çalan kurşunidir. Ekseriya sırtlarında siyah çizgiler bulunur. İspinozları andırırlar.

Yuvalarını ağaçların 3 – 5 metre yüksekliğindeki dallarına gizleyerek yapar. Kuru ot ve yosunlardan yapılmış kapalı bir yuva olup üst kısmında geniş bir delik bulunur. İspinoz yuvasına benzer. Dişileri her defasında 4 – 5 yumurta yumurtlar. Yumurtaları mavi, yeşil arası renkte olup esmer beneklidir. 13 günde yavru çıkar. Dişi kanarya kuluçkada iken erkek kanarya, ağacın yüksek bir dalında durmaksızın öterek dişisini oyalayıp eğlendirir. Yavru ile baba kanarya meşgul olur, besler. Yabani kanaryalar ufak böcekleri ve incir yapraklarını yerler. Kuluçka ve çiftleşme sürelerinde çift gezerler. Diğer zamanlar sürü halinde uçarlar. Ses alma bakımından hassastırlar. Tabiattaki su, yılan, kurbağa seslerini iyi taklit ederler.

Yabani kanaryaların kafes hayatına alıştırılmaları güçtür… Yerli halk bunları tuzak usulü  ile yakalar. Bizdeki keklik tuzağı gibi bir usuldür. Bunun için evcil bir kanarya kullanılır. ilki bölmeli bir kafesin bir bölmesine evcil kanaryayı, diğer bölmesine ise yem koyarlar ve yabani kanarya sürülerinin geçtiği yere bırakılır. Yem olan bölmenin kapısı açıktır. Evcil  kanaryanın sesine gelen sürüdeki kuşlardan bazıları açık kapıdan yemli bölmeye girdiklerinde; gizlenmiş avcı tarafından bağlı ip  çekilerek kapı ani kapatılır ve böylece yabani kanaryalar tuzağa düşürülmüş olur.

Yabani kanaryalar tabiatta taze gıdalarla beslendiği için kafese alındığında ,yaş ve kuru meyve, taze tohumlar, salata, marul, yabani semizotu gibi yeşilliklerin, dövülmüş yumurta kabuğu, temiz dere kumu verilmesi gerekir. Yabani kanaryaların bazı cinsleri şunlardır.

Bu gün serinus’lara dahil edilen yaban kanarya türleri şunlardır: S. canaria, S. canicollis, S. estherae, S. flavivertex, S. nigriceps, S. pusillus, S. serinus,S. syriacus, S. thibetanus

YABAN KANARYALARI

A.  GENÜS:  SERİNUS  (Kanaryalar) :

1. ATLANTİK KANARYASI (Atlantic Canary –Serinus canaria)

2. AVRUPA KANARYASI (European Serin –Serinus serinus)

3. DAĞ KANARYASI (Mountain Serin –Serinus estherae)

4. ETOPİA İSKETESİ (Ethiopian Siskin –Serinus nigriceps)

5. KAP KANARYASI (Cape Canary –Serinus canicollis)

6. KIRMIZI ALINLI KANARYA (Red-fronted Serin –Serinus pusillus)

7. SARI TAÇLI KANARYA (Yellow-crowned Canary –Serinus flavivertex)

8. SURİYE KANARYASI (Syrian Serin –Serinus syriacus)

9. TİBET KANARYASI (Tibetan Serin –Serinus thibetanus)

B. GENÜS : CRITHAGRA (Tohumcullar):

   10.  AFRİKA KANARYASI(African Citril -(Crithagra citrinelloides)

11.  AK GERDANLI KANARYA(White-throated Canary –Crithagra albogularis)

    12.  AK KARINLI KANARYA(White-bellied Canary-Crithagra dorsostriata)

    13.  ANKOBER KANARYASI (Ankober Serin –Crithagra ankoberensis)

    14.  ARAP KANARYASI(Arabian Serin –Crithagra rothschildi)

   15.  BATI AFRİKA TOHUMCULU(West African Seedeater –Crithagra canicapilla)

   16.  BATI KANARYASI(Western Citril –Crithagra frontalis)

   17.  BEYAZ SAĞRILI TOHUMCUL(White-rumped Seedeater –Crithagra leucopygia)

   18.  BRIMSTONE KANARYASI(Brimstone Canary –Crithagra sulphurata)

   19. ÇİZGİLİ BAŞLI TOHUMCUL(Streaky headed Seedeater –Crithagra gularis)

   20.  ÇİZGİLİ TOHUMCUL (Streaky Seedeater –Crithagra striolata)

   21. DAMARA KANARYASI ( Damara Canary – Crithagra alario leucolaema)

   22. DRAKENSBERG İSKETESİ(Drakensberg Siskin –Crithagra symonsi)

   23. GÜNEY KANARYASI(Southern Citril –Crithagra hyposticta)

   24. GÜNEY KOCAGAGA KANARYASI(Southern Grosbeak-Canary –Crithagra buchanani)

   25.  KAHVERENGİ SAĞRILI TOHUMCUL (Brown-rumped Seedeater –Crithagra tristriata)

   26.  KALIN GAGALI TOHUMCUL(Thick-billed Seedeater –Crithagra burtoni)

   27.  KARA GERDANLI KANARYA (Black-throated Canary –Crithagra atrogularis)

   28.  KARA KAFALI KANARYA(Black-headed Canary –Crithagra alario)

   29.  KARA KULAKLI TOHUMCUL(Black-eared Seedeater –Crithagra mennelli)

   30.  KARA YÜZLÜ KANARYA(Black-faced Canary –Crithagra capistrata)

   31.  KIPENGERE TOHUMCULU(Kipengere Seedeater –Crithagra melanochroa)

   32.  KUZEY KOCAGAGA KANARYASI(Northern Grosbeak-Canary –Crithagra donaldsoni)

   33.  LİMONİ GÖĞÜSLÜ KANARYA(Lemon-breasted CanaryCrithagra citrinipecta)

   34.  ORMAN KANARYASI(Forest Canary –Crithagra scotops)

   35.  PAPİRUS KANARYASI(Papyrus Canary –Crithagra koliensis)

    36.  PRINCIPE TOHUMCULU(Principe Seedeater –Crithagra rufobrunnea)

   37.  PROTEA KANARYASI ((Protea Canary –Crithagra leucoptera)

   38.  REICHARD TOHUMCULU(Reichard’s Seedeater –Crithagra reichardi)

   39.  REICHENOW TOHUMCULU(Reichenow’s eedeater Crithagra reichenowi)

   40.  SALVADORİ TOHUMCULU (Salvadori’s Seedeater –Crithagra xantholaema)

   41.  SARI ALINLI KANARYA(Yellow-fronted Canary –Crithagra mozambica)

   42.  SARI GERDANLI TOHUMCUL(Yellow-throated Seedeater –Crithagra flavigula)

   43.  SARI KANARYA(Yellow Canary –Crithagra flaviventris)

   44.  SARI KAŞLI TOHUMCUL(Yellow-browed Seedeater –Crithagra whytii)

   45.  SARI SAĞRILI TOHUMCUL(Yellow-rumped Seedeater –Crithagra xanthopygia)

   46.  YEMEN KANARYASI(Yemen Serin –Crithagra menachensis)
 
C. GENÜS: CARDUELIS :

   47.  ALP İSKETESİ(Citril Finch-Carduelis citrinella)

   48.  KORSİKA İSKETESİ(Corsican Finch-Carduelis corsicana)

                        ATLANTİK KANARYASI

                            ( Serinus canaria )

Yaban kanaryası; kanat açıklığı 20-30cm ve ağırlığı 15-20gr olan 12,5cm uzunluğundaki bir kuştur. Erkek; alnı, yüzü ve kaşları daha sarı olan ekseri sarı-yeşil renkli bir kafaya ve alt kesimlere sahiptir, bel altı ve kuyruk örtüleri beyazımsıdır ve yan kesimlerinde koyu renk çizgili gri-yeşil renkli ve kuyruk üstü bölgesi donuk sarı renklidir. Dişi erkeğe benzer ancak, daha donuk ve daha grimsi bir kafası ve göğsü ile daha az sarı renkli alt kesimlere sahiptir. Yavru kuşlar ekseri koyu renkli çizgili kahverenklidir. Ötüşleri, Küçük İskete ( Serin ) ve Alp İsketesi’nin ( Citril Finch ) ötüşlerine benzeyen gümüş bir sikkenin çıkarttığı ses benzeri cıvıltılardır.

Tür; bilimsel olarak Carolus Linnaeus tarfından keşfedilmiş ve “Systeme Naturae”sında tanımlanmıştır. Carolus; bu kuşu “Fringilla canaria” olarak adlandırmıştı, ancak, daha sonra genüsü Serinus olarak değiştirmiştir. Bu kuş Avrupa İsketesine çok yakın akrabadır ve bu ikisinden bazen doğurgan melezler alınabilmektedir.

Kuş daha sonra ada sakinleri tarafından büyük köpeklerin beslendiği adalara atfen Latin adı “canariae insulae” ( köpek adaları )’ından türetilmiştir ve Arnobius tarafından kullanılmıştır. Renk kanaryası olarak sarı renkli kanarya daha sonra Evcil Kanarya diye adlanmıştır.

Kanarya; Doğu Atlantik Okyanusu içinde Macaronesia diye bilinen bölgedeki Kanarya Adaları, Azorlar ve Madeira Adalarında görülen kuşlardır. Kanarya Adaları’nda Tenerife, La Gomera, La Palma ve El Hierro’ da ancak, daha yerel olarak Gran Canaria dışında ve daha az olarak da Lanzarote ve üremeye başladıkları tek yer olarak Fuerteventura’ yaygındır. Porto Santo ve Desrtas Adaları dahil olmak üzere Madeira Adaları’nda yaygındır ve Salvage Adaları’nda da bulunduğu kaydedilmiştir. Azorlarda bütün adalarda yaygındır. Sayı olarak Kanarya Adaları’nda 80.000-90.000 çift, Azorlar’da 30.000-60.000 çift ve Madeira’da 4.000-5.000 çift kadar oldukları tahmin edilmektedir.

Yaban kanaryaları; her bir çiftin küçük bir bölgeyi savundukları ekseri gruplar içinde yuvalanan sürü halinde gezen kuşlardır. Kase şekilli yuvalarını bir ağaç ya da çalı üzerinde yerden 1-6m, çok yaygın olarak 3-4m yükseklikteki yerlerde yaparlar. Yuvalarını yapraklar arasında ekseri bir dal ya da bir çatalın ucunda  çok güzel saklarlar. Yuvalarını ince sürgün, ot, yosun ve diğer bitki malzemeleri ile kıl ve tüy gibi yumuşak malzemelerden yaparlar.

Kanarya Adaları’nda Ocak ve Temmuz ayları arasında, Madeira’da Nisan-Mayıs aylarında pik yapmak üzere, Mart ayından Haziran ayına kadar, Azorlar’da Mayıs- Haziran aylarında pik yapmak üzere Mart ayından Temmuz ayına kadar kuluçkaya yatarlar. Yumurtaları ; geniş uclarında yoğunlaşan mor ve kırmızımsı işaretleri olan soluk mavi veya mavi-yeşil renktedir. Bir kuluçka döneminde 3 veya 4 ya da arada sırada 5 yumurta yumurtlarlar ve her yıl 2-3 kez kuluçkaya yatarlar. Yumurtaların kuluçka süresi 13-14 gündür ve yavrular 14-21 günlükken, çoğu kez 15-17 günlük olunca tüylenmiş olurlar.

Yaban kanaryaları tipik olarak, yer zemini üzerinde veya alçak boylu bitkiler arasında sürüler halinda beslenirler. Başlıca; yabani ot, çayır ve incir gibi bitkilerin tohumları ve ayrıca, diğer bazı bitkiler ve küçük böceklerle de beslenirler. Yutmak için ağır şeylere de ihtiyaçları vardır. Bu ağır şeyler onları boşluk gibi sıfır yer çekimi koşullarında su kaybından doğacak ölümlerden korur.
                                 
“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”