Ötücü Kuşlar Kucukbahar.com 2015-09-11T12:57:23+00:00

ÖTÜCÜ KUŞLAR (Passeriformes)

Ötücü kuşlar (Latince: Passeriformes), kuşlar(Aves) sınıfından özel ses yapılarına sahip çok sayıda kuş türünü içeren takım, ayrıcatüneyici kuşlar takımı olarak da bilinir.

Hemen hemen bütün kuş türlerinin yarısını oluşturan kuş takımının adıdır. Çıkarttıkları sesler, soluk borusu dibinde bulunan bir organ olan ” gırtlağı”ndaki syrinx denilen bazı zarların titreşmesinin sonucudur; seslerin şiddeti ilgili kaslar tarafından kontrol edilir.

Ayakları kendilerine özgüdür: Tümü aynı yerden eklemlendirilmiş dört parmaklıdır. Birinci parmak sadece arkaya kıvrılır, öne döndürülemez. Ayağın biçimi, çok küçük dalları, bir yaprağın ip biçimli damarını ya da telefon telini kavramaya uyarlanmıştır. Ayak parmaklarının bükücü kasları, kuşun tünediği yerden düşmesine olanak vermeyecek düzeyde gelişmiştir; bu kasların bazı hareketleri, tünemiş ötücü kuşların dengesini sağlarken, bazıları da parmakların tutunma yerini kavramasını kendiliğinden sağlar. Böylece; nar bülbülü (ya da kızılgerdan) veya sakagibi güçsüz, hafif kuşlar bile, şiddetli rüzgarın altında rahatça tüneyerek uyuyabilirler.

Bilimsel Sınıflandırma:

Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Aves (Kuşlar)

Takım: Passeriformes (Linnaeus, 1758)

Alt Takımlar:
     1. Acanthisitti    
      2. Tyranni – Yalancı Ötücüler

      3. Pa

Alt takım: Tyranni (Yalancı ötücüler)

Alt takım: Passeri (Öz ötücüler) [değiştir]

 

 

İSPİNOZGİLLER (Fringillidae)
İspinozgiller (Fringillidae), ötücü kuşlar (Passeriformes) takımından 10-20 cm uzunluğunda, tohum yemeye uyarlanmış konik gagalı, yuvarlak kanatlı kuşları içeren kuş familyası. Tohumların dışında çeşitli bitkisel maddelerle ve ara sıra böceklerle beslenir, yeryüzünün hemen her yerindeki ormanlık ve çalılık alanlarda sürüler halinde yaşarlar.

 

 

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”