Semptomlar ve hastalıklar

Hastalıkların hiçbir zaman tek ve belirli bir semptomu yoktur. Ancak semptomlar kuşçular ve veterinerler için hangi hastalık olabileceği hakkında fikir verir. Erken teşhiş iyi gözlem sadece kuşun tedavisinin erken olmasını sağlamaz aynı zamanda diğer kuşlara sıçraması da önlenmiş olur. BU sayede kuş stokunuz hastalıktan korunmuş olur. Özellikle özel mutasyon içeren pahalı gökkuşağı ispinozu veya kanaryalarınızı geri dönüşü olmayan hastalıklardan korumuş olursunuz. Bir kuşun hasta olduğu tipik olarak tünekte iki ayak üzerinde kabarmasıdır. Bazı semptomları takip ederek kuşların hasta olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin dışkı rengine bakarak birçok teşhis yapabilirsiniz.

 

Dışkıdaki renk değişikleri ve hastalıklar

Normal kuş dışkısındaki beyazımsı veya renksiz kısım ürik asiti renkli kısım ise feçesi yani dışkıyı gösterir. Dışkı rengi besinlere bağlı olarak değişir. Fakat hasta kuşlarda dışkı rengi besinlere bağlı değildir.

Yeşil dışkı:

Yeşil dışkı yeşillikle beslendiği zaman olur. Fakat bunun dışında olursa karacigerde bakteri enfeksiyonuna delaletdir ve tetrasiklin bazlı antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Açık renk dışkı:

Genellikle sindirim problemini işaret eder özellikle mide ile ince bağırsak arasında problemi işaret eder. Genelliklede Compylobacter, Cochlosoma veya papovirus enfeksiyonu ile ilgilidir. Diğer bakteriler örneğin Staphylococcus veya Streptococcus bakterilerinin pankreası enfekte etmeleri olabilir. Bu durumdada benzer dışkı görülür.

 

 

Beyaz ve krem renkli dışkı:

Bu tip dışkı sadece ürik asitin dışkılandığını gösterir. Bu da kuşun çok ciddi hasta olduğunu gösterir. Bu genellikle septisemi ile ilgilidir.

Siyah dışkı:

Üst bağırsakta kanamanın işaretidir. Bu olay taşlık (Gizzard) kurdu, Tenya (tapeworm) kurdu veya çok ciddi bakteriyel enfeksiyonu gösterir.

Sarı dışkı:

Pekçok karaciğer hastalığına delaletdir ama özellikle dışkının ürik asit bölümünde sorun var demektir. Aynı zamanda dışkıda koyu yeşil veya kan karışmış olursa çok ciddi hastalık var demektir.

Dışkıda kan Bulunması:

Dışkıda kan bulunması kuşun taşlığında, taşlık (Gizzard) kurdu, Tenya (tapeworm) kurdu veya çok ciddi bakteriyel enfeksiyonu gösterir. Yada aşırı kum yutması, açlık veya aşırı su kaybını gösterir.

Sindirilmemiş yemlerin dışkıda görülmesi:

Bu genellikle basaklarda bakteri enfeksiyonu (Compylobacter, Cochlosoma) veya taşlık kurdunu işaret eder.

 

Kahverengi dışkı:

Genellikle zayıf kümeslerde veya temiz olmayan sular sonucu oluşan bakteriyel enfeksiyonlarda görülür. Bu dışkıda rahatsız edici koku vardır. Bazende aşırı grit kumu alımı sayesinde olur.

Kırmızı tuğla renginde dışkı:

Genellikle grit kumunu kırmızı grit kumu ile değişmesi sonucu oluşur. Yada tavuk dışkısı gibi kokuyorsa genellikle bakteri enfeksiyonu var demektir.Pis su besin veya pis kümeslerden kaynaklanır.Birde Candidiasis olabilmektedir.Bu da yanlış antibiyotik kullanılmasından dolayıdır.

Sulu dışkı:

Açıkça herhangi bir kuş aşırı susuz kalırsa olur. Örneğin sıcak günlerde veya ilaç tedavisinin ardından bu şekilde dışkı çıkarabilir. Ayrıca Coccidiosis ve fungal enfeksiyon da görülebilir. Tabi ki stres de aynı dışkılatmayı yapabilir.

Yapışkan dışkılama:

Barsakların enfeksiyon sürecinde olduğunu gösterir. Herhangi bir hastalığın özgül belirtisi değildir.

Büyük dışkılama:

Büyük dışkılama yumurtadaki dişilerde görülür ve kuluçka süresince devam eder. Birde barsakların Candida veya Compylobacter tarafından enfekte edildiğini gösterir.

Az veya küçük dışkılama:

Kuşların az beslendiğini gösterir.

 

Dışkıda yoğun idrar asidi:

Dışkı üzerindeki beyaz idrar asidinin aşırı miktarda artması Gut hastalığının belirtisi olabilir. Gut hastalığı idrar asitlerinin organlarda yığılması sonucu ortaya çıkan ağrılı bir hastalıktır. Yanlış beslenme veya Böbrek hasarları sonucu oluşan bu hastalık özellikle eklemlerde oluşturduğu yumrulardan tanınır.
Gut hastalığının eklemlerdeki görünmü

 

KUŞLARDA TÜY KAYIPLARI VE ANLAMLARI:

Baş ve/veya sırt tüylerinin dökülmesi:

Genellikle çok kalabalık kafeslerde görülür. Uyum sorunu olan kuşların bir arada olmasından kaynaklanabilir. Yada mikroskobik mite’ların (akarların) varlığını gösterir.

 

Göz çevresi belirtileri:

Genellikle göz çevresinin ovuşturulması veya göz konjuktiviti ile ilgilidir. Kuşlarda konjuktivit özellikle bakteri, fungal, kan parazitleri veye mite enfeksiyonları sonucu oluşur. Beşeri ilaçlardan genta-gut ile göz çevresi yıkanır ve göz etrafına fucithalmic krem 5 gün uygulanır.

Göz akıntısı:

Genellikle tüneğe yüzünü sürtmesi sonucu oluşur. Eğer konjuktivit ise genellikle bakteri enfeksiyonu, kan parazitleridir .Ama tek gözde ise yaralanma sonucu oluşabilir.

 

Ağız civarı belirtileri:

Genellikle ağız etrafında pamukçuk (Candida) enfeksiyonu ile ilgilidir.

Kanat ve kuyruk tüylerinin kaybı:

Genellikle anormal tüy dökümünden kaynaklanır. Ya da Papovavirus enfeksiyonu vardır.

Yapışkan tüy dökümü:

Bu olay genellikle tüy zamanı kuşların soğukta kalmalarıdır. Ama bu dönemde yetersiz beslenme ve hastalık sürecini de işaret eder.

 

KUŞLARDA AYAK PROBLEMLERİ:

Ayakların ısırılması:

Genellikle ayaklarda fungal veya mite kökenli enfeksiyondur. Ayrıca şişmede olabilir.

Parmak veya ayak şişmesi:

Genellikle sivrisinek ısırması veya yuva malzemelerinin batması sonucu oluşur. Bir başka neden ise ayak yaralanması veya ergot zehirlenmesidir.

Ergot zehirlenmesi: Başta çavdar olamak üzere çeşitli hububatlarda görülen bir mantar hastalığıdır. Çavdarmahmuzu adlı mantar (Claviceps purpurea) tarafından üretilen ergot alkoloidin tüketimi sonucu ortaya çıkan, zehirliliktir. İnsanlar yerse halüsinasyon (sanrı) görür.

Gaga anomalisi:

Gagada deformasyon veya uzun gaga yetersiz beslenmeye veya karaciğer hastalığına işaret eder. Gaganın solgun rengi ise vitamin yetersizliğini işaret eder.Son olarak kan virularını yada Papovavirus’un varlığını işaret eder.

Topallık veya topallama:

Kuşun ciddi yaralandığını gösterir.

 

Gaganın tüneğe sürtülmesi:

Aslında kuşlarda doğal bir davranıştır çok fazla olmadığı sürece. Bu durum sinüslerde ağrı yaparsa bakteriyel ve fungal enfeksiyonu veya ağızda pamukçuk  enfeksiyonu işaret eder.

Nefes almada zorluk:

Gökkuşaklarında ağız açıklığı ve tıklama sesi her zaman air-sac mite enfeksiyonunu göstermez. Belki diğer solunum ve boğaz enfeksiyonları sonucu olabilir. Kuş nefes alırken gurlaması solunum veya boğazında bakteriyel veya pamukçuk enfeksiyonu işareti olabilir. Kuşun öksürmesi veya aksırması fungal veya bakteriyel enfeksiyonun işaretidir.

Kusma:

Kusma genellikle yemek, mide, taşlık da problem veya bir çeşit zehirlenmeyi gösterir. Bakteriyel enfeksiyon veya Cochlosomosis ayrı ayrı veya birlikte olabilir.

Cochlosomosis hastalığı nedir:

Gökkuşağı ispinoz ve bengal ispinozlarda görülen Cochlosoma sp. Flagellatlı Protozoasının (mikroskobik hayvancık) enfeksiyonu sonucu oluşur. Kuşların dışkılarında görülür. Antiprotozoal ilaçlarlar tedavi edilir. Etken maddesi metronidazole veya ronidazole olan ilaçlar ile tedavi edilmelidir. Avusturalya kökenli bir hastalıktır.

Başın sallanmsı (Düşmesi) :

Bu belirti genellikle E vitamini eksikliğinde ortaya çıkar. E vitamini değilse Paramyxovirus’tan kaynaklanmaktadır.

Kuyruk sallama:

Genellikle kabızlık ile ilgilidir. Kuşun anüs çevresinde katılaşmış dışkıyı ıslak mendille nazikçe siliniz.

Aşırı açlık: Genellikle solucanı işaret eder. Bunun yanı sıra Coccidiosis veya barsak enfeksiyonu olabilir.

Coccidiosis : Çeşitli hayvanlarda barsak içi parazittir. Protozoan ( Mikroskobik hayvancık) kökenli bir hastalıktır. Kuşlardaki Coccidia insanlara bulaşıcı değildir.

Kuşlarda uçamama durumu:

Gökkuşaklarında veya diğer kuşlarda sürekli hasta ve zayıf düşmüş anlamına gelir.

Solucanlar:

Açık kümeslerde veya balkonda kafeste üretilen kuşların solucan enfeksiyonundan uzak tutulması çok zordur. Yabani kuşların Solucan yumurtalarını kümese veya kafese bırakmaları çok zor değildir.

 

Ascaris Solucanı (roundworms):

Kuşlar tarafından yutulan ascaris yumurtaları kuşların barsaklarında açılarak kurtçuk haline gelir. Bu kurtcuklar (solucanlar) barsakta yumurtlarlar ve dışkıyla dışarı atılırlar. Bu kurtçuklar kuşun sindirdiği besinlerle beslenir ve kuşu hasta eder. Belirtileri ağır enfeksiyonda Kansızlık, kilo kaybı, genel durum bozukluğu aynı zamanda ishal ve kabızlık görülebilir. Siz veya veterineriniz dışkıda analiz yapıp enfeksiyonun pozitif olduğunu bulmalıdır. Piperazine veya levamisole etkenli ilaçlarla başarılı tedavi edilir. Ama ilk kural temizliktir. Kuşları bulaşan kafesten uzaklaştırarak kafesleri temizleyip dezenfekte ediniz. Kümeslerde ise dezenfekte yanı sıra taban toprağını senede iki defa değiştirirseniz enfeksiyonu büyük ölçüde azaltırsınız.

Nematod solucanı: (Capillaria, Threadworms)

Bu tip solucanlar parazitler gibi besinden veya dışkıdan bulaşırlar. Ascarisdeki gibi barsaklarda yumurtalar açılır ve solucanlar gelişerek yumurta yaparak dışkıyla dışarı atılırlar.Kafeslerin temizlenmesi hijyen ve kömeslerdeki dışkılı toprağın senede iki defa değişmesi enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur. Tedavide Levamisole 30mg/kg içme suyuna katılır. Fenbendazole 20mg/kg yeme katılır

Nematod solucanı: (Capillaria, Threadworms)Trichuroidea üst ailesinde, Trichuridae ailesinde bulunan birçok memeli ve kuşun karaciğer ve bağırsaklarında parazitlenen trişuroit bir nematod cinsi. Capillaria. hepatica ve C. philippinensis adlı iki tür insanlarda ölümcül enfeksiyonlara neden olmaktadır.

SOGUK ALGINLIGI

Nedenleri:10 derecelik ve ustu ani ısı degisimi, hava ceryani, soguk besinler verilmesi ve usulsuz verilen banyo.

Belirtileri: Kus neşesiz, gıdalara karsi isteksiz, tuyleri kabarık vaziyetde başını tüylerinin arasına sokarak uyuklamak ve kuyruk sallama,

Tedavi:kus 20-25 derece sıcaklıkda sakin bir yere alınır,suyuna TERRAMYCINE ileri safhalarda astım veya buronşit ise TYLAN ve BAYTRIL %2.5 dozajina uygun kullanılır.Yada 200 mg duafuryl fort ve 500 mg lık antibiyotik 1L suda çözünür.Kuşların suluklarına (100 mL ise) 30 mL bu karışım , üzerine 70 mL su konur.Kuşlara verilir.

SES KISIKLIGI

Nedenleri: Soguk alginligi ,mikrobik nedenler,asiri otme,tozlu sagliksiz yemler ve gecirilen agir bir hastaliklar neden ola bilir,

Belirtileri:Kusun sesi eskisi gibi cikmaz,kisik,catalli veya hic cikmamasi.

Tedavi: Suyuna NEO TERRAMYCINE+VITAMIN le birlikde verilir. ilac harici suyuna limon ve bal karistirilir ,ketensuyu ve baharatli yesillikler taze nane,feslihan,tere.roka verilir.

ISHAL

Nedenleri: Soguk alginligi, fazlaca verilen yesillik ve meyve, bozuk gidalar ve mikrobikde olabilir. Belirtileri: Diski kati degil sividir, diskilanan kagıtda dışkının suyu yayilir.

Tedavisi: Suyuna ERSAFURYL, TETRAMEZATIN veya SULFAMEZATIN konulur ilac harici haslanmis patetesin uzerine giri hashas tohumu ekelenerek verilir, yesillik ve meyveye bir muddet ara verilir’sayet mikrobik ishalse hijyene ve temizlige dikkat edilip kafes ve ekipmanlar dezenfekte edilir.

KABIZLIK

Nedenleri: Surekli kati beslenme ve yedigi besinleri ogutememesidir. Belirtisi: Kus diskisini yapmakda zorlanir, diski cok katidir.

Tedavisi: Haftada iki, uc kez meyve ve yesillik verilir, suyuna bal, pekmez (özellikle harnup pekmezi) ve vitamin katilir, kafesinde hazimsizlikdan kaynaklanmamasi icin mutlak kum bulundurulur.

DEZENFEKTANLAR

Hipoklorur (Camasirsuyu),BATIGON, BAYERIN CD601,  STERL STAT vb dezenfektanların yanında 1000C’de kaynatmak. Viral hastalıklardaVANODIN ve STERL STAT onerilir. Bu yazılanlar benim deneyim ve bakımımdaki bilgileri paylasmak amaclıdır sizler veteriner hekim yardımı almadan tedaviye gecmeyin bir hastalıkta teşhis, ilaç ve ilac dozajı cok onemlidir.

Yeni dezenfekte aleti olarak basınçlı buhar vermek en etkili dezenfektan olur. Bunun için Buhar veren ev mopları kullanılabilir. Böylece kimyasal dezenfektanların yan etkisinden kuşlarımızı korumuş oluruz.

Kanaryalarda Güneş Çarpması

Belirtileri: Güneş altında duran kafeslerde bir de bakarsınız ki kanaryanız kafesin dibinde boylu boyunca yatıyor, hiç bir kıpırdama yok. Bu bir güneş şokudur. Hiçbir yerinin tutmadığı, felç halinin görüldüğü olaylar da vardır. Eğer önlem alınmaz ve uzun süre bu durumda bırakılırsa kanarya ölebilir.

Nedenleri: Kanaryaların direkt güneş ışığı alan yerlerde ve 22 santigrattan yukarı ısılarda bırakılmamaları gerekir. Fazla sıcaklık ve dik gelen güneş ışınları kanaryayı fazlasıyla rahatsız eder; aşırı hallerde hastalanmasına neden olur.

Tedavisi: İlk iş olarak kanarya direkt güneş ışığı almayan ve aşırı sıcak olmayan bir yere alınır Başı ve ayakları ispirto ile ıslatılmalı ve masaj yapılmalıdır. Böylece serinlemesi ve kan dolaşımının normale dönmesi sağlanmış olur. Ağzının açılarak iki damla gliserin damlatılmasında da yarar vardır.

Kanaryalarda Kabuksuz Yumurta

Belirtileri: Adından da anlaşıldığı üzere hastalığın belirtisi, tanımlayıcı başka belirtilere gerek du-yurtmıyccak kadar açıktır. Dişinin yuvaya bıraktığı yumurtanın üzerinde kireçli kabuk oluşmamış bulunmaktadır. Üzerinde yalnızca bir zar – kabuk vardır ki, bu kuluçka için yetersizdir.

Nedenleri: Tahmin de edilebilineceği gibi, kış mevsimi boyunca dişiye gerekli besinin verilmemiş olması ve çiftleşme devresine dişi kanaryanın zayıf bir bünye ile girmiş bulunması en önemli nedendir.

Tedavisi: İyi bir döl için dişi kaharyanın kışı tercihen ısısı 16 – 17 santigratlık, temiz havalı ve rutubetsiz bir odada geçirmesi, karma yemlerle ve kuvvetlendirici mamalarla iyi bir beslenme görmesi gerekir. Bu mamaların içine, yumurta kabuğu, mürekkep balığı kemiği tozu gibi kireç ve fosfer bulunduran maddelerin konması unutulmamalıdır. Ayrıca kabuklu yumurta verilebileceği gibi ( kabuklu yumurta verilmesini bazı üreticiler sakıncalı bulmaktadırlar. Kuşların sonra kendi yumurta kabuklarını kırdığını iddia etmektedirler.) maden suyuda verilebilinir.

Yumurtlayamayan Kanarya

Belirtileri: Genel görünüm olarak kanaryalar, ilk çiftleşmeden bir hafta sonra ilk yumurtayı verirler. Bu süre en fazla on ilâ on bir güne kadar çıkabilir. İlk döllenmeden itibaren on bir gün geçtiği halde yumurtlamıyan dişinin davranışlarını incelemek gerekir. Dişi kanarya tünekte hiç durmuyor, çoğunlukla kafes tabanında sıkıntılı bir vaziyette duruyor ve tüylerini kabartıyorsa «Yumurtlamada güçlük çektiğine» kanaat getirebiliriz.

Nedenleri: Kadınlardaki ilk doğum gibi, kanaryalarda ilk yumurtlamada biraz zorlukla karşılaşmak doğal sayılabilir. Çünkü dişi kanarya henüz gençtir, yumurtanın geleceği kanal normal genişliğe ulaşmamış ve açılmamıştır. Yardımla bu düzelebilir. Bazen de dişi kanarya yapısal bir bozukluğa sahiptir ve yumurta kanalları yumurtanın geçemıyeceği kadar dar bulunmaktadır veya yumurta normalden fazla iridir.Dişi, kışı soğuk yerde geçirmiş ve gerekli beslenmeyi görememişse veya herhangi bir nedenle üşütmüş ve yumurta yolunda bir iltihaplanma meydana gelmişse, yine yumurtlamada bir güçlükle karşılaşırız.

Tedavisi: Rahatsızlık kesin olarak tanındıktan sonra yapılacak ilk iş bazı basit uygulamalarda bulunmaktır. Ürkütülmeden yakalanıp a /uca alınan kanaryanın karın kısmına soğuk su akıtılır, böylece gevşek karın kaslarının bu anî ürpermeyle çalışarak yumurtanın dışarı atılması sağlanmak istenir. Eğer bunda başarı sağlanamazsa, bu kez dişi kanaryanın arkası deride yanık meydana getirmiye-cek bir sıcaklıkta buhara tutulur. Gevşeyen ve genişleyen kanaldan yumurtanın çıkması böylecj mümkün olabilecektir. Ancak bu önlem de bir yarar sağlamamışsa, bu kez zeytinyağına batırılan bi- kuyruk tüyü yumurta kanalına sokularak yumurtanın dışarı çıkabilmesi için bir kayganlık oluşturulur. Bütün bu önlemler çoğu kez başarılı olmakta ve dişinin yumurtlayabilmesi sağlanmaktadır. Ancak bazen istenilen sonuç sağlanamamaktadır. Bazen yumurta kanalı kuşun dışına çıkmaktadır bu da istenmeyen bir durumdur. Böyle durumlarda gecikilmeden bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

Kanaryalarda Dil Altı Hastalığı

Belirtileri: Bu hastalığa tutulan kanaryanın yem yiyemediği ve ötmediği görülür.

Nedeni: Çoğunlukla kanaryalara verilen yemlerin temizlenmemiş ve tozlu oluşuyla, içinde yabancı maddelerin bulunması bu hastalığı nedenler. Yem içinde bulunan tahriş edici maddeler kanaryanın dilaltını tahriş eder ve bazen de iltihaplanmasına neden olur.

Tedavisi: Eğer hastalık henüz birinci aşamada ise, yani yalnızca tahriş olma söz konusu ise, kanaryanın gagasından içeriye, dilinin altına değecek biçimde bir iki damla limon suyu damlatmak ve sularına birkaç gün limon damlatarak vermek iyi gelecektir. Tabi bu arada yemlerin de uygun nitelikte olması unutmamalıdır. Eğer dilaltında iltihaplanma varsa, çok dikkatli olma koşuluyla, bir iğne iyice yakılır, ucu saf alkolle silinir ve bununla iltihaplı kısım delinerek cerahat akıtılır. Suyuna Sulfamezatin’ damlatılır

Kanaryalarda Damla Hastalığı (NİKRİS)

Belirtileri: Hastalığın ilk belirtisi, parmakların oynak yerlerinde gözle görülebilen şişliklerin oluşmasıdır. Bu ağrılı bir şişkinliktir. Kanarya son derece rahatsız ve huzursuzdur. Tünekte durmakta ve yürümekte zorluk çeker. Rahatsız olan ayağını yukarıya doğru çeker. Giderek uçmakta dahi sıkıntı çektiği görülür. Tüylerinin rengi değişmeye, grileşmeye yüz tutar.

Nedenleri: Bu hastalık çoğunlukla yaşı ilerlemiş kanaryalarda görülmekle birlikte, nedeni, yanl’Ş beslenme ve elverişsiz koşullarda yaşamaktır. Rutubetli yerlerde, çok dar kafeslerde hareket etme olanağından yoksun olarak yaşayan, sürekli yüksek değerde besin alan ve bunları yakamayan kanaryalarda rastlanır.

Tedavisi: Hasta kanarya derhal geniş bir kafese alınarak daha fazla hareket etme imkânı tanınır. Mamalar ve proteince yüksek besinler kesilir, bol miktarda yeşillik verilir. Bu olanaklar tanındığında hasta kanaryada hızlı bir iyileşme görülür.

Kanaryalarda Bacakların Pullanması

Belirtileri: Genç kanaryalarda rastlanılmayan bu rahatsızlık çoğunlukla yaşlı kuşlarda bacak ve ayakların aşırı pullanması, ileri hallerde ayakların şişmesi, kabarmaların ve iltihaplanmaların ortaya çıkmasıyle belirlenir. Hasta kanarya neşesizdir, hareketlerinde ve davranışlarında huzursuzluk sezilir. Tüneğin üzerinde durmakta, tüneği kavramakta zorluk çeker; bu nedenle kafes tabanında durduğu süreler tünekte durduğu sürelerden daha fazla olmaya başlar.Nedenleri: Hastalığı oluşturan bir tür virüstür. Kanaryanın direncinin azalması, vitamin ve besi yetersizliği ile pislikten gelen bir hastalıktır.

Tedavisi: Hasta kanarya derhal diğerlerinden ayrılmalıdır. Bulunduğu kafes sodalı veya permanganattı suyla dezenfekte edilerek güneşte kurulanmalı ve havalandırılmalıdır. Hasta kuşun tedavisine geçince, kanarya sağlık koşullarına uygun bir yerde bulundurulmalı, ayaklar ve bacaklar hergün % 3lük asitborikli suyla banyo yaptırılmalı, iy’ce kurulandıktan sonra da kükürtlü vazelinle yumuşatılarak dökülen pullar temizlenmelidir. Çünkü virüsler bu pulların arasında yuvalanmaktadırlar. Bu temizleme işleminden sonra bacaklara ve ayaklara Terramycine Merhem sürülmelidir. Bu işlem hastalık ârâzları kaybolduktan sonra da, daha bir süre sürdürülmelidir. Bu arada hasta kanaryanın besinine büyük özen gösterilmeli vitamin değeri yüksek besinler ve yeşillik verilmelidir.

Kanaryalarda Difteri

Belirtileri: Hasta kuş genellikle yemlik civarında durur. Yem yiyemez ama diğer kuşları da buraya yanaştırmaz. Tüyleri kabarık, karnı şişkin ve dışkısı beyaz renklidir. Gagası açılıp ağzına bakı dı-ğ nda ağzının içinde ve boğazının tüm çeperinde, açık sarı renkte, gevşek ve peltemsi görünümde lekeler halinde benekler izlenir. Bu lekelerin her biri virüs yuvasıdır ve giderek hastalığın ilerbmesiyle solunum organlarına değin ilerliyebilir. Yutkunma ve soluma güçlükleri ortaya çıkarır. Bunun sonucu olarak da kısa bir süre içinde kanaryanın ölümüne neden olurlar.

Nedenleri: Hastalığa neden olan virüs çoğunlukla başka hayvanlardan, pislikten bulaşır.

Tedavisi: Kanaryalar arasında son derece bulaşıcı bir hastalık olduğu irin hastalıklı kenaryalar hemen diğerlerinden ayrılır. Henüz hastalık görülmeyenler ayrıldıkları yerde dikkatle gözlenir ve hastalık görülenler avınma tabi tutulur. Sağlıklı kanaryalara besi ve vitamin değeri yüksek yiyecekler verilerek bünyeleri güçlendirilir. Çünkü bu hastalıktan ancak güçlü bir bünyeye sahip oıanlar kurtulma şansına sahiptirler. Tedavi son derece zor ve zahmetli olup ancak bir veteriner hekimin başarabileceği beceriyi gerektirir. Birer virüs yuvası olan her leke, kanarya zedelenmeden bir neşter aracılığıyla alınır ve yok edilir. Yaralar hergün iyotlu gliserinle temizlenir. İçme sularına Terramycine damlatılır ve bünyeleri vitaminle takviye edilir.

 

Kucukbahar.com 2015-09-08T22:47:18+00:00