Besleme Kucukbahar.com 2015-09-11T12:58:21+00:00

Beslenme zamanının, bir kanaryanın hayatında bile çok önemli olduğu ve dünyanın en güzel kuş odasının yanlış beslenme sonucu telef edileceği aşikardır. Bugün, pek çok bilgiye sahip olmamıza karşın, doğru beslenmeden sapılabilir. Çünkü, modern yetiştirme, mahsul alma ve olgunlaştırma metotları, gerçek besin değeri olmayan tohumları üretebilir. Bu durum kanarya yeminde, (kuşların esas diyeti) meydana gelmiştir.

Sadece bir veya iki kuşa sahip iseniz, bu takdirde iyi bilinen paket tohumlarını almanızda yarar vardır. Bunlar, temiz, dengeli ve genellikle gerekli tüm vitaminleri içeren hazırlanmış (karışık) tohumları kapsar. Ancak üretici büyük miktarda alacağı için tohum paketlerini düzinelerle almak ona pahalıya gelecektir. Yıllardan beri çoğu yetiştiricinin yemliklerinde kullandıkları esas diyet; iki yada üç kısım kanarya tohumuna bir kısım rapiska karıştırmak olmuştur. İlaveten haftada iki veya üç kez, kenevir, tarak otu tohumu, nijer, siyah rapiska, keten tohumu ile yulaf dahil az miktarda karışık tohumla beslerler. Arada sırada bir kaşık dolusu güçlendirme tohumu ilave edilir. Bu, yukarıda bahsedilenlerin bazısı kadar hoş olan marul, karahindiba, çavdar ve biraz da yabani tohum içerir. Üretme mevsimi yaklaşırken haftada yaklaşık üç kez olmak üzere, dişilere biraz nijer tohumu verilmelidir. Ülkemizde yetişmeyen bu tohum, yağlı ve siyah renkli olup, çörek otuna benzer ve bunun yumurtlama güçlüğünü önlediği söylenir. Bugün kullanılan asıl diyet şöyledir: 6 kısım kanarya yemi, bir kısım kırmızı rapiska, bir kısım siyah rapiska (kolza), bir kısım nijer ve yarım kısım keten tohumu. Bunlar tümüyle birbiriyle karıştırılarak yemliklere konur. Kenevir tohumu ile tarak otu tohumunu bunların yerine kullanabilirsiniz. İki kasım tarak otu tohumu, bir kısım kenevir suya yatırılır ve 48 saat suda tutulur. Sonra kevgire alınarak akan çeşme suyu altında yıkanır. Bu haftalık olarak iki kere verilir. Ancak yuvada yavrular varsa günlük olarak verilir. Yavrular ilk analarından ayrıldığında da verilir.

Yeşillik, kanaryalar için çok önemlidir. Büyük bir besin değerine sahip değildir, ancak mineral ve vitamin bakımından zengindir. Çok olmamak şartı ile kışın haftada iki kez pratik olarak seçilecek bir yeşillik türü (marul, semiz otu, tere vs.) biraz kuşlara verilmelidir. Her kuş için bir tek filiz yaprağı yeterlidir. Biraz da tatlı elma verilebilir. Bahar gelirken, kırlarda yetişmeye başlayan karahindiba temin edilir ve kuşlara günlük olarak verilir. Bunun için tüm bir bitki kökü ile çıkartılır. Çünkü kuşlar tümünü yemeyi sever. Baharın ileri dönemlerine doğru bitki çiçeklenince beyaz hav tüyleri çıkıncaya kadar beklenir, sonları saplarından koparır ve tohumlu kafayı bir elde tutarak, öbürü ile hav tüylerini yolarak bir fincan dolusu tohum elde edilebilir. Tohumların bazısı olgunlaşmamış olacaktır. Ancak kuşların tümü bunları sever. Bu tohumlar birinci sınıf bir tonik (güçlendirici) olarak hareket eder.

Daha sonra baharda yine kırlarda yetişen kuş otu veya sıçan kulağı adı ile bilinen ot verilebilir. Bu tüm yeşilliklerin en iyisidir. Meraksız ve sorunsuz olarak istenildiği kadar kullanılır.

Uygun yumuşak besin, genellikle bisküvit unu ile karışmış yumurta ve paketlerde hazır olarak satılan özel yemlerdir. Bunlar da kışın haftada bir kez verilebilir. Ancak üretme mevsimi yaklaşırken haftada üç ya da dört kez olmak üzere artırılabilir. Ekmek ve süt veya süt tiriti çok faydalıdır. İyi tüy çıkartma ve değiştirmede son derece gerekli olan amino asitlerin en iyi kaynaklarından birisidir. Keza kum da gereklidir. Satın alınan karışık kum; kum, deniz kabuğu ve çakmaktaşı ile diğer mineral malzemelerini kapsar. Bunlara biraz ezilmiş midye kabuğu ilavesi iyi olur.

Yumuşak besine kışın başlanmalı ve üretme mevsimi yaklaşırken dereceli olarak arttırmalıdır. Bunun için iyi kaynamış bir yumurta alınır, aynı oranda ince elenmiş yulaf ezmesi ile karıştırılır. Suya gerek yoktur. Çünkü yeterli nem yumurtada vardır. Buna bir tatlı kaşığı “Glikoz D” de katılabilir. Maalesef, herhangi bir yolla hazırlanan çoğu besin doğal olmaktan uzaktır. Bu nedenle yumuşak besine biraz vitamin tozu katmak iyi sonuç verir.

İkaz mahiyetinde söylenecek birkaç kelime de, yeşilliklerinizi, kuş otu dahil, nereden topladığınıza dikkat edin. Bu günlerde büyük ölçüde kullanılan yabani ot ve böcek öldürücü olarak kullanılan ilaçlardan pek çok kuş zehirlenmiştir. İlaçların birazı büyük mesafelerde rüzgarlarla sürüklenebilmektedir. Yeşilliklerde yapılan analizlerde, bunların bünyelerine bu zehri aldıkları tespit edilmiştir. Eser miktardaki bu kalıntılar yetişkin bir kanaryayı öldürmeye yeterli değilse de yuvadaki yavruları öldürmek için yeterlidir. Özellikle kış aylarında marul vermede dikkatli olmalıdır.

 

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”