Cinsiyet Tayini Kucukbahar.com 2015-09-11T12:58:18+00:00

KANARYALARDA CİNSİYET TAYİNİ

Kanaryalar seksüel olgunluğa bir kez erişince, onların cinsiyetini tayin etmek nispeten daha kolaylaşır. Bununla birlikte, kanaryaların cinsiyetini tayin etme, bir parça kanıttan daha fazla bir düşünüp taşınma işi olarak ele alınmalıdır. Hem görünüş ve hem de davranış işaretleri bunun doğruluk derecesini artırır. Uzmanların cinsiyetin reddedilemez bir işareti olduğu konusunda hem fikir olduklarını söyleyebiliriz : Eğer kanarya yumurta üzerinde yatıyorsa, o bir dişidir. Ancak her zaman bunun istisnaları vardır.

YUVADA CİNSİYET TAYİNİ

Özellikle ötüş kanaryaları yetiştiren üreticileri; daha iyi bir ses eğitimi vermek için erkek yavrularını,  kız kardeşlerinden ve annelerinden ayırmak ve yavruların cinsiyetlerini bilmek ister. Gerçekten, bu işlem yavrular tüylenmeden önce bu yapılırsa çok daha iyi olur.  Bunun için muhtemelen bir çok metot vardır. Doğruluğu teyit edilmemiş iki metot aşağıda verilmiştir:

Tüylenmemiş yavruları yuvadan alarak üzerinde yem yiyebilecekleri bir havlu veya bir başka yüzey üzerinde sıralayın ve davranışlarını gözetleyin. Atlayan veya acele ile kaçan yavrular, erkektir ve hemen hiç hareket etmeyenler, dişidir.

Bilezik takma sırasında, orta parmağı diğer iki parmağından uzun olan yavrular erkektir ve orta parmağı diğer iki parmağı ile hemen hemen eşit uzunlukta olan yavrular dişidir.

Cinsiyete bağlı özellikleri olan renk kanaryalarında yumurtadan çıktıkları anda cinsiyetlerini tayin etme olasıdır. Özellikle pigmentli kanaryalarda, renklerin birbirlerine göre üstünlük dereceleri vardır. Bu sıra en alttan üste doğru şu şekilde sıralanır: Yeşil – Agat – Kahverengi – İzabel – Pastel.     Bunlar, baskınlık sorunu ortaya çıkarken, bu sıra içinde yerleşmişlerdir. Doğal renk ( yeşil ), agat renk  üzerine; agat renk kahverengi üzerine; kahverengi izabel üzerine ve izabel de pastel renkler üzerine dominanttır (baskındır).

Tabii ki bu baskınlık üretimde göz önüne alınmalıdır. Örneğin, kahverengi bir homozigos erkek, izabel bir dişi ile çiftleştirilirse, kahverengi dişiler üretilecektir. Çünkü kahverengi, izabel üzerine baskındır. Kahverengi dişi yavrular homozigostur.  Çünkü, kahverenkli  bir dişinin heterezigos olması mümkün değildir. Ancak böyle bir çiftleşmeden ortaya çıkan kahverengi erkekler izabel geni taşır ve bu nedenle bunlar heterezigostur. Bunun anlamı; dişiler kendi yavrularına kahverengini geçirebilirler, ancak erkekler kahverengi veya izabel renklerini geçirebilirler. Kahverengi faktörlü üretim, bundan muzdarip olmayan meraklı yetiştiriciler için oldukça istenen bir şeydir. Bunların, kuşların tamamen büyümelerini beklemeye ihtiyaçları yoktur, daha önceden bunların hangi cinsiyete sahip olduklarını bilirler. Örneğin, eğer bunlar kahverengi bir erkeği yeşil bir dişi ile çiftleştirirlerse, ikinci kuraldan bilecekleri üzere, kahverengi yavruların hepsi dişi ve bütün yeşil renkli yavruların da yeşil/kahverengi erkekler olacağını bileceklerdir. Yeşil renkli bir kanarya yavrusu yumurtadan çıktığında ten rengi ve göz kapakları koyu renklidir. Ancak, kahverengi olan yavruların ten rengi pembemsi açık renkli ve göz kapakları da pembe renklidir. Böyle bir eşleştirme yapan üretici yavruların yumurtadan çıktıkları gün yuvayı inceler ve açık tenli ve pembe göz kapaklı yavrular olup olmadığına bakar.  Açık ten renkli ve pembe göz kapaklı olan yavruların hepsi dişidir, diğerleri erkektir.

YUVADAN AYRILAN YAVRULARDA CİNSİYET TAYİNİ

Yuvadan uçan ve kendi kendini artık beslemeye başlayan yavrulardan erkek olanlar gözlerini yarı kapayarak ötmemsi sesler çıkartmaya başlar ve giderek daha belirgin olarak boğazlarını şişirerek ötmeye başlar. Ancak bu dönemde iyi beslenmiş dişiler de ötmemsi sesler çıkartabilirler.

Aynı soydan gelen dişi ve erkeklerin renklerindeki koyuluk ve açıklık ile parlaklık cinsiyet  tayininde kullanılabilirse de diğer yönlerle de teyit edilmelidir. Koyu renkte ve daha parlak olan yavrular muhtemelen erkektir, daha açık renkte parlaklıkta olanlar dişidir.

Mozaik kanarya yavruları ilk tüy döneminden sonra ana tüylerini atarak yeni tüylerini kazanırlar. Bu dönemde erkek yavruların kafalarında yüz bölgesinde renkli ( kırmızı veya sarı renkte ) maskeleri ve dişilerin de göz kenarlarında sürmeleri belirgin olmaya başlar. Ancak, bazı dişler erkeklerde olduğu gibi maskeli olabilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekir.

YETİŞKİN KUŞLARDA CİNSİYET TAYİNİ

Yetişkin kuşlarda erkek olanlar öter, bazı istisnalar dışında dişiler ötmezler.

Yetişkin kuşların kıç tarafları üflenip, incelendiğinde erkeklerde dik duran yalancı bir penis görülür. Bu, yeni açılmış bir kalem ucuna benzer ve biraz daha uzundur. Üreme koşullarında olmayan dişiler, kıç tarafları üzerinde dom şeklinde görülen bir karına sahiptir. Üreme koşullarına gelen bir dişi, kıç tarafında çıkıntılı bir nokta olarak, torpido şekilli bir karına sahiptir.

Yetişkin ve yavru kuşlarda cinsiyet ayırımında çok önemli bir başka metot daha vardır. Kuşun ağzı kapalı iken, alt ve üst gaganın oluşturduğu ara kesit çizgisi göze doğru uzatıldığında, göz bu çizginin üzerinde kalıyorsa kuş dişidir, yok eğer bu arakesit çizgisi gözü kesiyorsa kuş, erkektir.
                                                                   
              

                 Erkek                                                             Dişi

Erkek kuşların göz şekli yuvarlak, dişilerin ise badem şeklindedir.

Kuşlar sağ ele alınıp, sağ el orta parmağımız üzerine yerleştirilerek kuşu salladığımızda, erkek kuşlar kuyruklarını aşağı doğru, çiftleşme pozisyonu alacak şekilde aşağı doğru büker. Aynı şekilde dişi kuşlar ise kuyruklarını yere paralel veya yukarı doğru açarak kaldırırlar.

Ele alınarak gagaları hafifçe tutulan kuşlar, hemen gagasını çekip parmağımızı gagalama pozisyonu alıyorsa erkektir. Yok eğer sessiz sakin duruyorsa dişidir.

 

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”