Kafesler ve Donanımları Kucukbahar.com 2015-09-11T12:58:11+00:00

Kanarya kafesi kuşun içinde sürekli barındığı sağlıklı bir yuva olmak zorundadır. Bu kafesler ister içeride ister dışarıda olsun, çoğu zaman kapalı tutulmak istenen kuşların içinde rahatça hareket edebilmeleri için mümkün olduğunca en geniş kafeslerin kullanması tavsiye edilir. Kafesin kuş tarafından bükülemeyecek veya sökülemeyecek sağlamlıkta,  toksik olmayan materyalden ve kolay temizlenebilir, korunaklı olması gerekir. Materyal bakımından metal; temizlenmesi, dezenfeksiyonu kolay, ve kuşun vereceği zarara dayanıklı olması bakımından en uygun seçimdir. Sınırlı kapalı zamanlar için uygun büyüklükte kafes, bütün vücut gergin durumdayken kenarlara temas etmeyecek boyda olmalıdır. Çoğu vakada kafes yüksekliğinden daha derin olmalıdır ki, kanatlar açık tutulduğunda yeterli alan sağlanabilsin. Uzun kuyruklu kuşlar için yeterli yükseklik de sağlanmalıdır. Kafes telleri arasındaki mesafe, kuşun kafasının teller arasına giremeyeceği ölçüde olmalıdır. Kafesin kapısı, bir elin rahatça girebileceği, kuşu kolaylıkla dışarı çıkarıp yerleştirilebileceği büyüklükte olmalıdır. Kapının mandalı kuş tarafından açılamayacak şekilde emniyetli olmalıdır.

Kanaryanın içinde daimi olarak yaşayacağı kafesin seçimi önemlidir. Bunun için temizlenmesi kolay ve ferah olan basit tasarımlı kafesler tercih edilmelidir. Geniş bir seçim kullanılabilirse de telden yapılmış ve şekil olarak dikdörtgen şeklinde olanlar; aşağı yukarı tırmanma eğilimi olan muhabbet kuşları ve benzeri türler için daha uygun olan uzun ve yuvarlak tipli olanlara tercih edilir. Çünkü kanaryalar yatay olarak uçan kuşlardır, tırmanıcı kuşlardan değildir. Bir kafes için en azından istenenler;  yetiştiricinin elinin kafes içindeki her yere kolaylıkla uzanabileceği dışa doğru açılan bir kapı, kafesin üst kesiminde her iki uçta ve kafes tabanına yakın kuşun yemlik ve suluklar yanında duarabileceği iki tünek ile kafesin temizliğini kolaylaşitırmak amacı ile, kafesin altını kaplayan bir altlık olmalıdır. Yem kabukları ve kumun etrafa saçılmasını önlemek için modern kafeslerde ekseri plastik tabanın 7,5 – 10 cm (3-4 inç) üzerine oturmuş bir tel ızgara vardır. Eski tip kafeslerde taban seviyesinde cam ya da plastik panellerle bu sorun çözülmeye çalışılmıştır.

Kuşları koyacak yer belirlendikten sonra, kapalı alanlarda kafeslerin türü ve sayısı dikkate alınmalıdır. Kafesler bir çok şekil ve boyda farklı farklı malzemelerdan yapılmaktadır. Hatta biraz yeteği olan kişiler kendi kafeslerini yapabilirler. Kafesler konulacakları yerlerde üç şekilde yerleştirilebilir:

a-      Tek tek duran kafesler şeklinde,

b-      Yan yana dizilmiş kafes blokları şeklinde ve

c-       Gerçek kuş odalarında olduğu gibi dizayn edilebilir.

Tek kafesler, normal telden yapılmış kafesler olabilir ya da araları bir bölme ile ayrılabilen çifthane veya üç gözlü kafeslerşeklinde olabilir. Hatta, üretimhanelerde duvarlarının uzunluğu boyunca bir şekil verilerek yerleştirilebilir. Satın alınan ya da yapılan kafesler buralarda raflar üzerine ya da geçici olarak veya kolay temizlenebildikleri yerlere monte edilebilir. Bir çifthane içine bir çift kuşun konulabildiği ve gerektiğinde bir bölme ile ortadan ikiye ayrılabilen ve böylece iki kafes haline dönüşebilen bir kafestir. Üç gözlü kafesler ise içine iki çiftin konulabildiği ve ara bölmeler ile üç kafes haline dönüşebilen kafeslerdir. Oldukça tavsiye edilen kafes türleridir. Bölmeler gerektiğinde çıkartılabilir. Bunun avantajı kafesin değişik boyutlarda kulanılabilmesine imkan vermesindendir ve bu durum üreticiye yılın değişik zamanlarında değişik amaçlı kullanım kolaylığı sağlar. Üretim için kullanılacak kafesin gerçek boyutunun ne kadar olacağının fazla bir önemi yoktur. Kanaryalar, 30 cm X 30 cm X 30 cm ebatlarındaki kafeslerde üretilebilirse de ideal olarak 38 cm X 34 cm X 30 cm’lik ebatlara ihtiyaç vardır. Bu kafesler genellikle önü telden yapılmış kutu şeklindeki tahta kafeslerdir. Bununla birlikte, bir çok yerde plastikten yaplımış benzer tipte kafesler de kullanılmaktadır. Bunların önü galvenize çelik telden yapılmıştır. Nem ve tozdan uzak kuşhanelerde herhangibir türden kafes yeterli olacaktır. Netleştirilmesi yapılan tel önlükler kullanılmasına rağmen, özel üretilmiş kafes önleri daha genel olarak kullanılmaktadır. Bunlar içine sığabilecekleri bir çerçeveye ihtiyaç duyarlar. Kafes önleri ihtiyaca göre, tek bir merkezi kapılı ya da normal olarak merkezi kapının sağında veya solunda olmak üzere yerleştirilen ikinci bir kapıya sahip olabilecek şekilde satın alınabilir. Yuvalıklar bu kapılara uyacak şekilde satın alınmalıdır. Hatta kafes şeçiminden önce yuvalıkların boyut ve türleri seçilmelidir. Ayrıcakafesleri ve önlerini dizayn ederken temizliğin daha kolay yapılabilmesi için, kafes tabanında çıkartılabilir kafes altlıkları için yeterli boşluk olmalıdır. Bu çıkartılabilir altlıkların kullanılması oldukça tavsiye edilir. Bu altlıkların derinliği  2,5 cm – 4 cm kadar olmalıdır.

En alttaki kafeslerin oda zemininden  10 cm’den az olmayan bir platform üzerine yerleştirilmesi gerekir. Bunun üzerindeki kafesin yüksekliği önemli değildir. Kafesler bu kadar aşağı yerleştirilecekse, kafes bloklarının altlarında temizlik yapmak zor olacağından, kafes önlerinin zemine sarkmaması gerekir.

Kafeslerin yerleştirilmeleri yapılınca, kurşunsuz bir boya ile boyanmalıdır. Kafes içleri için kullanılan renk, ışığı yansıttığı için, ekseriya beyazdır. Kafes önleri ve etrafı çoğunlukla siyaha boyanır. Bununla birlikte bazı yetiştiriciler, kanaryalarını sergiledikleri şov kafesleri ne renkse o renge boyamayı tercih ederler. Kullanılan boyanın tipi önemli değildir.

Evcil kanarya eğlence amaçlı oyuncak ya da aynalara ihtiyaç duymaz. İlave olarak istenen yegane kafes gereçleri: açık kafes kapısına dışarıdan takılabilen bir banyoluk; küçük parçaların verilebileceği ve kafes telleri arasına kolaylıkla sokulabilen bir iki ballık; mürekkep balığı kemiği ve yeşillikleri tuatabilen klipsler ve taban kaplaması olarak kullanılmak üzere kağıt vb malzemeler. Kafes içine konulan tünekler eğer yuvarlak ve tahtadan ya da plastikten yapılmışsa, bunlar kuşun rahatı için uzun ve oval şekilli olanlara göre daha uygundur.

Kanaryalar, sıcaklıkları sıkça değişen ve tozlu ortamlar dışında bulundukları ortama çok kolay uyum sağlayan yaratıklardır. Bu tip yerler kafesin nereye konulacağı ya da asılacağına karar verilirken dikkate alınmalıdır. Kafes bir odanın kapıdan uzak köşesine, tercihen çok fazla olmamak üzere doğrudan güneş ışığı alan bir yerine konmalıdır. Kış geceleri yapay ışık yakılmadan önce kafes üzerine bir kumaş örtü konulması mantıklıdır. Kafesi konumlandırmada, seyyar bir ayaklık kullanılması çok fazla esneklik sağlar.

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”