Satın Alma Kucukbahar.com 2015-09-11T12:58:08+00:00

Yeni başlayanlara, Gloster, Border ya da Lizard gibi daha ufak cinslerle işe başlamaları tavsiye edilir. Bunların tümü kolay üretilebilirler ve daha önemlisi uygun fiyata ve kolay temin edilebilmektedirler. Bunun dışında eğer size kuştan anlayan biri bir cins önermişse, bu cinsten de başlayabilirsiniz.

Hobi olarak başlayan birçok kişi, tavsiye üzerine birkaç yetiştiriciden iyi kuşlar alır ve bunlar için akabinde büyük paralar öderler. İki sezon içinde bunlar acemi sınıf yarışmalarında kupa ve derece kazanır ve çok geçmeden şampiyon olurlar, ancak daha sonra, bunları üretmekte başarısızlığa uğramış bu kazançlı çıkanların çoğu gibi ceplerinden harcarlar. Yani her şeyden önce bunun için tecrübe kazanılmış olması gerekir.

Damızlık satın almak için uygun aylar Ekim ya da Kasım aylarıdır. Böyle olursa, kuşlar yeni yerlerine alışabilmeleri için yeterli zamanı bulmuş olurlar. Yine de almak isteyenler, tüy dökümü zamanı olan Temmuz ve Ağustos ayları dışında herhangi bir zamanda da alabilirler.

Hatırlatılması gereken şey yarışma kazananların ekseri yarışma kazanan kuşları üretememeleridir. Örneğin, yarışmalarda değişik üreticilerden alınan en iyi erkek ve dişi (biri kaba diğeri ince tüylü) kuş alınmış olsaydı, çok muhtemeldirki bunlar eşleştirildiğinde iyi kuşlar vermeyeceklerdir. Yetiştirme niyetinde olan olan üreticilerin bir derneğe başvurarak, hangi cinsi seçmesi gerektiği, bakımı v.b. konularda bilgi alması tavsiye edilir. Bu şekilde, bir yıl içinde damızlık elde edebilir ve bunları yıllarca üretebilirsiniz. Bu iyi damızlıkları kendi aralarında birbirine eşleyerek yeni damızlıklar elde edebilirsiniz. Böylece elde ettiğiniz damızlıklar içine daha başka kuş sokmayın. Özel bir kuş elde etmek istediğinizde doğruca orijinal kuş yetiştiren üreticiye gidin.

Bunları yapmadığınız zaman ve herhangi bir yerden satın almak zorunda kaldığınızda, her zaman geçerli olan bir kural vardır: Yaşlı dişileri almamaya özen gösterin. Sadece bir yıllık dişiler düşünülmelidir. Eğer yetiştiricinin genç bir dişisi varsa bu dişi, dertsiz olarak, yumurtaların hepsini yumurtlar, yatar, yavru çıkartır ve onları yetiştirir. Yani bu dişi ağırlığınca altın değerindedir ve o dişiyi bırakmayacaktır. Ancak dişiler yumurtlamaz veya bir iki yumurta üzerine yatar, yavruları beslemeyi reddeder, yavruların ilk çıkan tüylerini yolarsa bu kuşları elden çıkarmak gerekir. Bunlar istenmeyen kuşlardır. Bir yaşını aşmış erkekler almak en uygun olan durumdur.

Üretmekte kullandığımız kuşlar bir koleksiyon değildir. Soy kütüğü kurarak en iyi damızlıklarınızı ayırın.

İyi bir kuş, bir kanarya yetiştiricisinden veya iyi bir kuş satıcısından satın alınabilinir. Dişiler ötmez ve erkekler sağlıkları yerinde ise yıllık tüy dökümü dışında, Kasım’ dan Temmuz ayına kadar öterler. Kıç tarafı kirli olan ya da pompalar gibi kuyruğunu aşağı-yukarı hareket ettiren bir kuşu satın almayın. Eğer mümkünse, alacağınız zaman uzman birini beraberinizde götürmeniz akıllılık olur. Ancak; kuşun öttüğünü duyduysanız bu başka. Kuşun ötmesi aynı zamanda sağlıklı olduğuna da işarettir.

 

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”