Tüy Dökümü Mevsimi Kucukbahar.com 2015-09-11T12:58:06+00:00

Temmuz ayı sonlarına doğru yıllık tüy dökümü gerçekleşir. Yılın erken yetişen genç kuşlarının bazısı tüy dökmeye başlayacaktır. Bu işlem kuşlar için çok sıkıcı bir zamandır. Bir yaşını aşkın kuşlar bütün tüylerini dökecek ve yeniden bütünüyle tüy getireceklerdir. Aynı yıl içinde yetişen kuşlar, kanat ve kuyruk tüylerini dökmezler. Bunun nedeni, deneyimsiz kuşların kanatlarının tüm gücünü yırtıcı kuşlara karşı bir koruyucu olarak elde bulundurmalarına izin veren doğal bir olay olduğu düşünülmektedir. Renk maması isteyen türler için, yumuşak besinlere biraz tatlı kırmızı biber ilave edilmelidir. “Corophyll Red” bazı yetiştiriciler tarafından bugün kullanılan bir maddedir. Bu çok kuvvetli bir renk maddesidir. Eğer yanlış kullanılırsa görünüş bakımından kuşların rengini bozar. Bu nedenle acemilere, önceden bilinen bir maddeyi koymak ve başarılı bir yetiştirme mevsiminden sonra, kuşlarının bir kısmını deneme için ayırmaları tavsiye olunur. Bunun için de ilk yapılacak şey, renk için kuş yetiştirmek ve ikinci olarak renk mamasına herhangi bir tüy düşmeye başlamadan önce başlanmalıdır. Bir çok kitap renk mamasına tüy dökülmeye başlayınca başlayın diye tavsiyede bulunursa da bu işlem için çok geç demektir. Dolayısı ile kısmi bir başarı elde edersiniz. Fakat %100 sonuç alamazsınız.

Halihazırda bahsedildiği üzere, tüy dökümü kuşlar için çok sıkıcı bir zamandır ve birçoğu bu evrede telef olur. Bu evrede kuşlara mümkün olan azami özen gösterilmelidir. Bazıları bu evrede kuşlara çoban çantası otu (shepherd’s purse) vermeyi sever ve bu ota meraklıdır. Bu otun tavşanlarda ishal ve dizanterinin en iyi ilacı olduğu bulunmuşsa da kuşlarda bu deney yapılmamıştır. Ancak kuşlara verildiğinde, kuşların cıvık pislemekten muzdarip olmadıkları görülmüştür. Bu evrede kafesi odanın bir yerinden başka bir yere kaldırmak bile kuşların ölümüne neden olabilir. Her hali karda tüy dökümü döneminde kuşlara mümkün olduğunca az dokunulmalıdır. Bundaki amaç hızlı bir tüy dökümünü sağlamaktır. Ve eğer kuşlar oraya buraya hareket ettirilir ya da herhangi bir şekilde rahatsız edilirse, o zaman tüy dökümünde saplantı olarak bilinen olaya sahip olmaları muhtemeldir. Yani, bu durum aylarca sürebilir ve akciğer hastalığına dönüşmeden devam edebilir. Tüy dökümü her şey yolunda giderse 12 ile 14 hafta kadar sürer.

Bahsedildiği gibi, iyi renk mamasının sırrı, kuşun tüy dökmeye başlamasından önce verilmeye başlanmasından ileri gelmektedir. İşe biraz renk mamasını yumuşak besin içine karıştırarak başlayın ve sonra yumuşak besinin %20 sini oluşturuncaya kadar dereceli olarak artırın. Bunun nedeni kuşun farklı gözüken bir mama ile karşılaştığında onu reddetmemesidir. Yani kuşa yavaş  yavaş hitap etmektir. Altı gün renk maması verildikten sonra yedinci gün ekmek ve Glikoz D ilave edilmiş süt verilir. Tüy dökümü sona erinceye kadar bu şekilde devam edilir. Daha sonra renk maması haftada iki ya da üç kez Kasım-Aralık ayına kadar verilmeye devam edilir. Tüy döneminde sert tüylerin uçları açılır ve tüy içine kan akışı başlar. Kanı boyamak renk mamasının fonksiyonudur. Kuş dışkısını parlak kırmızı renkte yapıyorsa o zaman aşırı renk maması veriyorsunuz demektir. Renk maması ile beslenmeyen kuşlara yumuşak besin ve yeşillik verilmeye devam edilmelidir. Bunlar kuşun doğal renklerini iyileştirecektir. Eğer mümkünse sıçan kulağı, yabani muz, eşek marulu, karabuğday, deve dikeni, yabani hardal, çoban değneği vb. gibi yabanıl otlar dahil, yabanıl besinler de verilmelidir. İngiltere’ de bir çok yetiştirici Latin çiçeği yapraklarını vermeyi yeğler ve hatta bazısı kırmızı çiçekler bile verir. Bir kuşun tüy döken son kısmı yüzü ve kafasıdır. Genç kuşlarda bazen, bunların tüy dökümüne girmemiş oldukları yerleri gösteren, yüzdeki birkaç açık tüy, kuşun tüy dökümünü tamamlamasından sonraki bazı haftalarda da inatla görülecektir.

 

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”