Tüy Döneminde Besleme Kucukbahar.com 2015-09-11T12:58:03+00:00

Tüy dökümü sırasında kanaryalar, özellikle yeni tüyler gelirken önemli ölçüde metabolik strese maruz kalırlar. Diğer bir deyişle, kuşların biyo kimyasal fonksiyonları, eski tüylerden kurtulmada ve yerlerine yenilerini çıkartmada aşırı şekilde çalışır. Bu nedenle, özel besinlere, özellikle sülfür içeren amino asitlere olan ihtiyaçları çok yüksektir. Bunlardan en önemlisi methionine amino asididir.

Methionine tüy gelişimi için anahtar bir amino asittir. Ancak; bu amino asit, tohumlar gibi ana besin yiyeceklerinde yeterli miktarlarda bulunmaz. Bu nedenle, tüy dökümü döneminde, günlük olarak sağlanmalıdır. Tüy dökümü sırasında diyet içindeki protein ve toplam enerji uygun bir düzeye yükseltilmelidir. Enerji ve protein girişi, en azından gereksinen enerji ile uyumlu olmalıdır. Eğer bu sağlanamazsa kuş kondisyonunu kaybedecektir.

Bu enerji noksanlığı, karman çorman olan tüy dökümüne ve yeni tüylerde zayıflığa, kuvvetsizliğe ve kalitesizliğe neden olacaktır. Hatta, tüy dökümünden önce, çok iyi bir kuş dış parazitlerin elemine edilmesini, bitlerin ayıklanmasını başarır ve tekrar kuş tüy dökümünü tamamladıktan sonra. Bu tüy çıkartma işi, paraziter zararlılara karşı tüylerin korunmasını sağlar.

Bir tüyün oluşmasında rol oynayan bileşen parçalarının listesi aşağıda verilmiştir: %85 protein, %6 yağ, %1 lif, %0.10 gerekli yağ asitleri, %0.50 kalsiyum, %0.28 fosfor, %0.04 magnezyum, %0.13 sodyum, %0.14 potasyum, %0.21 klorid, %0.010 bakır.

Amino asitler: (bu şekiller değişebilir ve protein yüzdesi olarak tırnak içine alınmıştır) Alanine (4.9), arginine (7.0), aspartik asit (6.5), kistin (4.0), glutamikasit (11.0), glisin (8.0), histidin (0.6), izoslisin (4.9), lösin (8.1), liysin (1.9), methionine (0.7), fenilalanin (5.0), prolin (11.0), serin (9.5), tireonin (4.6), tiriptofan (0.7), tyrosin (2.9), valin (7.7). Bu nedenle, tüy dökümü sırasında diyete yüksek kalite protein ilave etmek önemlidir.

Bu listeden görüleceği üzere, protein içindeki blokları, tüylerin makyajını oluşturan amino asitlerdir. Örneğin tüy, %85 proteinden oluşur. Protein seviyesinin %93’e kadar yükseldiğini gösteren bazı tüy olayları vardır.

Diyet içindeki enerji, protein tarafından sağlanmaz. Protein tüy oluşumu için gerekir ve bu amaç için ayrılmıştır. Diyetsel enerji, birincil olarak karbonhidratlar, yağlar ve sıvı yağlar tarafından sağlanır.

Tüy dökümü sırasında, diyetsel enerji ihtiyacında bir artış vardır:

Vücudun korunmasında,

Tüyün fiziki olarak oluşumunda  ve

Tüy kalitesinin oluşturulmasında.

Bu nedenlerle, diyetteki protein seviyesinin yanı sıra enerji değerine de eşit şekilde dikkat etmek gerekir. İçme suyunda çözünebilir karbonhidratlar; ekstra diyetsel enerji sağlamada yararlı olacaktır.

Tohumlardan elde edilen methionine ile yetinme, aşikardır ki yeterli değildir. Kuşların günlük methionine olan ihtiyacı tesadüfi olmamalıdır. Bu nedenle, tüy dökümü döneminde methionine ve diğer amino asitlerini içeren ve günlük olarak temin edilen maddeler verilmesi gereklidir.

Günlük diyette vitaminlerin ve minerallerin sağlanmasına çok dikkat edilmelidir. Bunlar, beslenme sırasında kuşların metabolizmasında katalizör olarak görev yaparlar. Vücut; vücut dokusu ve tüyler için onlarsız ayrıştırma yapamaz ve besini enerjiye dönüştüremez. Tüy dökümü sırasında özellikle C vitamini önemlidir. Çünkü bu vitamin amino asit metabolizması ile doğrudan ilişkilidir ve tüy dökümü sonucu kuşlarda oluşan stresin giderilmesine de yardımcı olur.

 

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”