Üretme Mevsimi Kucukbahar.com 2015-09-11T12:57:51+00:00

Şubat ayı ile birlikte erkekler tel bölmeliği ile ayrılmış çifthane kafeslerine konurken, dişiler de kendilerine ayrılan yerlerine konmalıdır. Bazı yetiştiriciler, tüneklerin üzerindeki tellere dişilerin bunları çekmeleri için bir parça kalın iplik vs. bağlarlar. Çoğu kitaplar kuşların Nisan ayının ilk haftasında üretim için hazır olması gerektiğini belirtir. Geçmişte yaşanılan başarısızlığın baş nedeni kuşların yetiştirme (üretmeye) yeterince elverişli olmadığındandır. Bu, Mart yada daha büyük olasılıkla Mayıs ayında, havaya, kıştan yapılan hazırlığa ve kullanılan ışık ve ışının miktarına bağlıdır. Birçok yetiştirici, dişinin bir parça malzemeyi  ya da gagasında bir tüyü aşağı yukarı taşımasının görerek aldanırlar.  Bu işlevi görmek her şeyin yolunda gittiğini gösterir, ancak bu, kuşun %100 yetiştirme için uygun olduğunu göstermez. Gagalar arasında malzemeler ne kadar uzun süre tutuluyorsa o kadar iyiye işarettir. Uygunluk için güvenilir test dişinin kafesinin dışına öten bir erkek kuş asmaktır. Bu amaç için herhangi bir öten erkek alınabilir. Eğer dişi derhal çöker, kanatlarını çarpar ve eşleşme için çağrılar yaparsa, bu onun hazır olduğunu gösterir. Eğer erkek tamamen hazırsa, kızgın biçimde öterek ayağını sert biçimde tüneğe vurur. Erkekten önce dişiye yuva malzemesi verilmesi tavsiye olunur. Eğer dişi hazır ise birkaç gün içinde bir yuva yapacaktır. Üretmeye yeni başlayan yetiştiriciler için her dişiye bir erkek atmaları tavsiye edilir ve bunlar her zaman bir arada bırakılmalıdır. Daha sonraki yıllarda dişinin kendi kendine yetiştirmesine izin verilir ve erkek iki ya da hatta üç dişi ile kullanılabilir. Ancak erkeğin ne zaman ayrılması gerektiği biraz tecrübeye bağlıdır. Eğer erkek ısrarla dişisini arıyorsa pek tabii dişisinin yanına konmalıdır. Yuvanın her iki yanına dişi ve erkeğin yuvadaki 4 ya da 5 yavruyu besleyip beslemediğini görmek gerekir.

İlk yumurtanın yumurtlanmasından bir önceki gece dişi kuşun biraz kabarmış olması muhtemeldir. Tüy değiştirmemiş (genç) dişiler, daha yaşlı kız  kardeşlerine göre bu olaya daha eğilimlidir. Ertesi sabah odaya girdiğinizde dişi tümüyle kabarmış ve kafesin dibinde duruyorsa çok muhtemelen dişi yumurtlama güçlüğüne yakalanmıştır. Bu durumda acele etmeyin. Onu bir hasta kafesine yerleştirin ve sıcaklığı 300C ‘ ye yükseltin. Bir saat içinde yumurta alınmış olmalıdır. Eğer böyle bir kafesiniz yoksa bir tek üretim ya da başka bir küçük kafes içine bir plastik sıcak-su şişesi yerleştirin. Şişeyi bir bezle örtün ki kuş yanmasın ve kafesi bir ateş önüne ya da mümkün olan en sıcak yere koyun. On adayın dokuzunda bu hile yapılmalıdır. Normal olarak ertesi sabah kuş odasına bir göz atmadan önce, yuvaya yumurta yumurtlanmış olur. Bu yumurtayı alarak sahtesi ile değiştirin. Bazı yazarlar bunun ilk turda gereksiz olduğunu düşünürler. Yumurtalar değiştirilmezse, olduğu gibi bırakılırsa, kuluçka sonucu yumurtadan en son çıkan bir ya da iki yavru küçük kalacaklar ve kendilerini besleyemedikleri için beklide öleceklerdir. Yumurtalara büyük özen gösterilmelidir. Çıkartılan yumurtalar içlerinde kafeslerin numaraları yazılı, gözlü çekmecelere konmalıdır. Yalnız bu gözler testere tozu ile yarıya kadar doldurulmalıdır. Bir kutu da aynı amaçla hizmet edebilir.

Kural olarak birkaç dişi yaklaşık olarak aynı zamanda eşe atılmalıdır. Yumurtaları almanın bir başka avantajı, sizin birkaç gün bekleyip ve birkaç kuşu bir araya koyma avantajınız olabilir. Bu da büyük bir kolaylık sağlar. Eğer dişilerden biri beslemiyorsa ya da bir tek yavru çıkmışsa, bu değiştirilebilir ve belki de bu değerli yavru kurtarılabilir. Dişileri akşam kuluçkaya yatırmayı tercih etmek gerekir. Üçüncü gece sahte yumurtalar alınıp yerine gerçek yumurtalar konmalıdır. Bazı dişiler kötü yuva yapar. Bu durumda, onlar için kendiniz bir yuva yapın. Eski bir elektrik lambası, yuvanın içini yuva malzemesi ile kaplamak için idealdir. Bunun etrafı yuva malzemesi ile sarılarak yuvaya konur. Bu yuva doğrudan doğruya dişiye takdim edilebilir. Dişinin kuluçkaya yatırıldığı gün kayıt defterine not edilir. Dişinin kuluçkaya yattığı gün tarihine 13 gün eklenerek yavruların yumurtadan çıkacağı gün bulunur. Bu, bazen bir iki gün gecikebilir. Yavrular çıkmadan bir gün önceden yumuşak besin verilmelidir. İlk gün yavrulara yumuşak besin verilmesi tercih edilmemelidir. Yetiştiricilerin çoğu, oturan dişiye sadece düz kanarya tohumu ya da çoğu kanarya tohumu olmak üzere biraz kolza tohumu verme taraftarıdır. Diğer bazıları da biraz yeşillik dahil, daha önce olduğu gibi aynı besini vermeye devam ederler. Yetiştiricilerin çoğu, yumurtaları kuluçka devri esnasında, kuvvetli bir ışığa tutarak bunların açık renk mi, koyu renk mi olduklarını görmek için test yaparlar. Acemiler için, özellikle bunda bir sakınca yoktur. Dişi gurk olduğunda, nazikleşir, vücut ısısı yükselir ve bu onun gurk olmasını sağlar. En iyisi onu bütün kuluçka dönemi boyunca rahat bırakmaktır. 7-8 gün sonra yumurtalar alındığında hiçbir şeyden şikayet edilmemelidir.

On üçüncü günün akşamında, kafese biraz mama koyun. Yeni başlayanlar bu zamanda çok sabırlı olmalı ve dişiyi, kaç yavru çıktığını görmek üzere, yuvadan çıkarmaya çalışmakta ısrar etmemelidir. Bu tür hareketler, dişinin yuvada daha sıkı oturmasına neden olur ve yavruları beslemek için yuvayı terk etmeyebilir. Ancak erkeğin kendisini beslemesine izin verir. Bu sırada yavrunun yükselmesine izin vermez ve onu yuva içinde ezer. Burada bütün kurallar çiğnenerek, tohumlanan sıçan kulağının birkaç filizi kuşlara verilebilir. Bu ekseri dişinin yuva dışına çıkması için kandırıcıdır. Bütün kitaplar, üç gün içinde herhangi bir türden yeşillik verilmemesini tavsiye ederlerse de bazı yetiştiriciler, ilk günden itibaren biraz sıçan kulağı otu verirler. Bilindiği kadarı ile, bu şekilde yapılan besleme ile hiçbir yavru telef edilmemiştir. Buna rağmen bu doğal bir besindir ve eğer dişi, doğada olsaydı, onu bekleyen bir yumurta besini bulamayacaktı. Başarılı yetiştirmenin sırrı besini, mümkün olduğu kadar sık, çok küçük oranlarda vermektir. Bu dişiyi yuvadan çıkartacaktır ve her seferde kendisini bekleyen küçük ve aç ağızların olduğu yere geri dönecektir. Yavrular ilk gün ya da iki gün çok az besin ister ve ana babaya verilen yumuşak besinin fazlası bunların doymuş olmasını ve beslemede ilgisinin kaybolmasına neden olur. Eğer yetiştirici bütün gün dışarıda ise, beslenme işi uzun süre için bırakılmış olur. Böyle olduğunda bile, mümkün olduğu kadar az besin bırakın ve eğer hanımınız evde ise ona, öğleyin ekmek ve süt, ikindi zamanı yumurta besini ile beslemesini söyleyin. Diğer işleri, işten döndüğünüzde kendiniz görürsünüz. Üçüncü günden itibaren yıkanmış tohum verilir.

Eğer bazı nedenlerle dişileriniz beslemiyorsa, ancak sizin diğer cins kuşlarınız başka çeşit yumuşak besinle besliyorsa, bu diyeti vermeniz daha doğru olacaktır. Kuşlarınızı alışık oldukları yerde beslemeye devam etmelisiniz. Tabii ki arada sıçan kulağı, karahindiba kafaları veya yıkanmış değişik tohumlar vermeye de çalışmalısınız. Kural olarak dişiler yavruları büyüyüp kuvvetleninceye kadar olağan yumuşak besinle besleyecektir.

Dişinin yuvadan doğruca dışarıya uçup uçmadığından emin olmak için yuvanın her iki tarafına ve tam üzerine bir tünek yerleştirin. Kuş yuvadan uçarken yavrulardan birini yuvadan düşürebilir. Herhangi bir şekilde bu olursa ve kafes dibinde ufacık, cansız bir şekilde bir yavru görürseniz üzülmeyin. Ancak onu kısmen kapalı olarak elinize koyun ve birkaç dakika üzerine sıcak nefesinizi verin. Hemen hemen her olayda onun bir süre sonra canlanmaya başladığını hissedersiniz. O zaman onu yuvasına tekrar koyabilirsiniz.

Yavrular çıktıktan birkaç gün sonra dişilerden birinin terlediği görülebilir. Eskiden bu dertle karşılaşıldığında, yavruları dibi delinmiş çinko dipli bir kutuya geçirmek tavsiye edilirdi. Bugün, kuşların ter bezlerine sahip olmadıklarını biliyoruz. Bunlar, köpekler gibi ısıyı ağızlarından dağıtırlar. Terleme denen olay, onları üzen bazı bayatlamış besinlerle beslenmiş olmalarından, keyifsiz olan yavruların pisliklerinden ileri gelir. İlk günlerde bunların pislikleri (bir şeffaf keseye sandıklanır ve ana baba tarafından yuvadan atılır) ya ana baba tarafından yutulur ya da yuva kenarına pislenir. Çok sıvı duruma gelen bu pislikler küçük torbanın patlamasına neden olur. Bu yapışkan sıvı pislik, dişinin göğsüne ve tüylerine bulaşır ve kuşa terlemiş görünümünü verir. Ve hatta yavruların kafa tüylerine bulaşır ve onları aşağıya yapıştırır ve yavruların çok kirlenmesine neden olur. Yani sonuç olarak yavruların hepsini başka bir yuvaya aktarmak gerekir. Bunun tedavisi içme sularına bir çay kaşığı epsom tuzu koymaktır ve dolayısıyla dişinin tüyleri temiz kalacaktır. Bu olayda, en iyisi yumurtayı kesmek ve içine bol miktarda glikoz konmuş süt ve ekmek vermek gerekir. Bu dert bittiğinde yumurtaya tekrar devam edin. Her şey iyi giderse, yavrular 21 günlük olduğunda, bunları ya tek ötüm kafesine yada çifthaneye alın. 21 gün süresi çok önemlidir. Çünkü eğer daha sonra genç kuşlar terk edilirlerse önemli ölçüde yemden kesilirler. Her hali karda bunlar dişi ile çatışacaktır. Dişi de koyduğumuz yeni ikinci yuvaya oturmaya başlayacaktır. Yaklaşık 16 gün sonra dişi, genç kuşların tüylerini yolmaya başlarsa, tel sürgüyü kullanarak, içinde yavrular bulunan yuvayı çifthanenin öbür tarafına asın. Erkek kuş genç yavruları burada besleyip büyütecektir. Bu da üretim mevsimi boyunca dişi ve erkek kuşun birlikte tutulmasının başka bir avantajıdır.

Genç kuşları yemden kesmeye başladığınızda, bunların bacaklarına bir bilezik takmalısınız. İlk yavrular için genelde sağ ayağa, ikinciler için sol ayağa takılır. Bundan sonra yapılacak şey, kayıt defterine, bilezik takılan kuşun ayrıntısı ile bileziklerin rengi ve numarası yazılmalıdır.
                       

                                  Yavrulara kapalı bilezik takılması

Kafesinizi önceden hazırlayın. Kafesin dibine ya da altlığına kağıt kesip koyabilirsiniz. Ön kısmı kafes kapısı altına giren ve gerisinde kapı ile onu aynı seviyede tutan bir ayak bulunan küçük bir tahta tepsiden ibaret bir besleme tahtası kullanabilirsiniz. Bu tahtanın ortasında, serptiğiniz haşhaş tohumu üzerine biraz süt tiriti koyun. Genel bir kural olarak genç kuşlar haşhaş tohumunun siyah olanlarını gagalayacaklar ve böylece bu besini tatmış olacaklardır. Bununla birlikte bazen bunlar sadece oturur ve ana babalarının kendilerini beslemelerini beklerler. Bu durumda bir kuşun gagasını hafifçe süt tiriti içine batırın. Böylece o besini tadacak ve yemeye başlayacaktır. Çok geçmeden diğerleri de onu takip edecektir. Eğer ana babası için ağlamaya devam ederse, buna kesinlikle aldırmayın ve bu gençleri tekrar anne babasının yanına koymayın. Eğer bunu yaparsanız sonsuz bir dert sahibi olursunuz. Bu ise, yeni başlayanlar için sıkıcıdır. Ancak bu şekilde hareket etmekle, belirtmek gerekir ki 21 günlükken açlıktan herhangi bir yavru kaybedilmemiştir.

Her sabah gazete kağıdının birini çıkartın ve kuşun pisliğinin nasıl olduğunu görün. Üçüncü gün kuşlar besinlerini kendi başlarına yerken, yaklaşık 10 cm. kadar yukarı ince bir yumuşak tahta tünek yerleştirilebilir ve yaklaşık dokuzuncu gün 20 cm. kadar yükseğe başka bir tünek yerleştirilir. Bu tünek koyma işi ayak kaymasını önlemek amacıyladır. Kuşlar, ana babasından ayrılınca, yemliğine sadece kırmızı kolza tohumu doldurun. Suluklarında devamlı su bulundurun. Bunlar, tohum yeme ya da su içmeden önce, yavruların istedikleri anda hazır olmalıdır. Üçüncü gün yumurta maması verilir ve yaklaşık dördüncü ya da beşinci gün yıkanmış tohum ve birkaç sıçan kulağı otu filizi ya da bir karahindiba yaprağı verilir. Yedinci günden sonra, uygun olan her gün banyo yapmaları sağlanır. Kolza tohumlarını iyice kırmaya başladıktan sonra, asıl tohumları ile bir kap içinde çakıl kum konur. Bu süre genç kuşların çoğunun ishal olacağı (karnının bozulacağı) dönemdir. Bu dert, yavruların yeme gittiği zaman onları yakalar gibi görünen zayıflatıcı bir hastalıktır. Glikoz D kullanıldığında bu hastalığın görülmediği gözlenmiştir. Bunun için, ayrıca kuşları ve kafesi temiz tutun.

Kuşlar bu sürede eğitilmek de istenir. Ancak bu iş, daha sonraya bırakılmamalıdır. Eğer mümkünse, yaklaşık 4 ya da 5 kuşu birlikte, anne babadan ayrılır ancak bunlar 5 haftalık iken, bir kafese ikişer ikişer olmak üzere ayrılmalıdır. Bunu böyle yapmanın ana nedeni, eğer genç kuşların birkaçı birlikte tutulursa, er geç bunlar birbirinin tüylerini yolmaya başlayacak ve sert tüylerin sulu ucunu sevecek ve bunu tatmaya devam edecektir. En kötüsü, odanızda tüy toplayıcı olursunuz. Genç kuşlar yaklaşık 12 – 14 haftalık olunca bunlar ilk tüy dökümüne girecekler ve üretme mevsimi sırasında ihtimam ve dertleriniz biter. Her dişiyi iki kez kuluçkaya yatırın ve Temmuz ayı başından itibaren bir kez daha kuluçkaya yatırmayın.

 

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”