Üretme Mevsimine Hazırlama Kucukbahar.com 2015-09-11T12:57:48+00:00

Üretme mevsimine doğru hazırlanma doğrusu oldukça önemlidir. Kuşları hazırlamaya yılın sonundan itibaren başlamalıdır. Kuşları çiftleştirmeye bir iki hafta kala düşünmeye başlamanın yararı yoktur. Bazılarına göre 25 Aralık’tan sonra hiçbir dişi erkeğe gösterilmemelidir. Kuşların, kuş odalarında ya da kafeslerinde Ocak, Şubat, Mart gibi sıkıcı ayları geçirmeleri için rahat etmelerine izin verilmelidir.

Yumuşak besine (mamaya) kışın başlanmalı ve üreme mevsimi yaklaşırken dereceli olarak artırılmalıdır. Bu mama, ince elenmiş yulaf ezmesi ile karıştırılmış iyi kaynamış yumurtadan ibarettir. Bunlar aynı oranda alınır ve suya gerek yoktur. Çünkü yeterli miktardaki nem yumurtada vardır. Bu besin Yorkshire kanarya üreticisi olarak tanınan İngiliz D.W.Dawson tarafından tesadüfen bulunmuştur. Bu besin o günden beri güçlendirme ve yetiştirme amacı ile kullanılmaktadır. Buna bir tatlı kaşığı dolusu Glikoz D’ de katılabilir. Maalesef herhangi bir yoldan hazırlanmış olan birçok besin doğal olmaktan uzaktır. Bu nedenle yumuşak besine biraz vitamin tozu katmak iyi sonuç verir.

Yaklaşık olarak Mart ayı başında kuşların gaga ve tırnakları kontrol edilir. Eğer gerekiyorsa bunlar kesilir. Tırnakları kesmek için kuşu ayakları yukarı gelecek şekilde tutun ve her tırnaktaki kan damarının sona erdiği yeri görün ve keskin bir makas ya da tırnak makası kullanarak kan damarının önündeki siyah çizgiden kesiniz. Bu işlem kuşlarda önemsiz bir şoka neden olursa da üretme döneminden önce bunları yeniden geliştirecek kadar zaman bulurlar. Özellikle dişileri üretim kafeslerine koymadan önce bu görev yerine getirilmelidir. Bazı yetiştiriciler bu dönemde kuşun yıkanmasına yardım ederler. Ancak kuşlar kapatıldıkları yerlerde gerçekten kirli değilseler bu gereksizdir. Şubat ayında kuş odasında bahar temizliği yapmak iyi bir fikirdir. Bütün kafesler baştanbaşa sabun ve içine dezenfektan konulmuş suyla yıkanmalıdır ve bunlar eğer gerekiyorsa yeniden boyanmalı ve tamir edilmelidir.

Şubat ayı, keza, yeni damızlıklar temin etmek için en son dönemdir. Kasım ayı bu iş için hedef ayı olmalıdır. Ancak çoğu dişilerin bazısı erkek çıkar yada bir veya ikisi kışın çok iyi duruma gelmemiş olabilir. Onun için bir veya iki kuşun fazla olması istenir. Şubat’ tan sonra; değişik bir düzen altındaki yabancı bir ortamda, bir dişinin yerleşimi ve kuluçkaya yatması ihtimali çok belirli değildir. Ancak, Nisan ayında dişilerin atıldığı ve Mayıs ayında yavruların alındığı istisnai durumlarda bilinmektedir.

Başarılı bir üretim için ihtiyacınız olacak birtakım malzemeler vardır ve en iyisi bunları erkence temin etmektir. Dolayısıyla her şey istendiğinde elinizin altında olacaktır. Birinci olarak her çift için iki adet olmak üzere yuvalıklara gereksiniminiz olacaktır. Bunlar alışılagelmiş olan yuvarlak çömlek, yuvarlak sepet tipi yada dibi delinmiş çinko kaplı küçük kare şeklinde açık kutular olabilir. Bütün bu türler başarıyla denenmiştir. Eskiden kullanılan çömlek tipi yuvaları temizlemek daha kolaydır ve bit vb. gibi haşaratların sığınacağı çatlaklar yoktur. Eğer bu yuvaları kullanmaya karar verirseniz bunların içine keçe koymak gerekir. Yuvalıkta delikler vardır. Keçeler buralardan dikilebilir. Ancak keçeler karbolik sabunlu suya batırılmalıdır.  Bu çok ucuz olan sabundan bir tablet alınır ve eski bir kakao tenekesi ya da benzeri bir şey içine konur, buna biraz su ilave edilir ve bir soba üzerinde ısıtılır. Bu işlem geçici olarak sabunu eritir ve bir fırça ile keçenin içine geçirilebilir. Sabun keçeye yapışmakla birlikte kırmızı bitlere karşı çok iyi bir dezenfektan olarak da hareket eder.

Yuva malzemesi de elzemdir. Kıl, iplik, biraz kurumuş ot ve biraz yosun verilmelidir. Ayrı (yarık) bilezikler genç kuşları gösteren bir gereksinimdir. Özellikle çok sayıda kuş üretiyorsanız, hafızanıza fazla güvenmeyin. Bilezikler çeşitli renkte yada iki renkli olabilir. Bazı meraklılar her yıl değişik bir renkteki bileziği tercih eder ve bu durumda bilezikler numaralıdır.

Bu bizi, kuş odasında yapılması gereken en önemli bir noktaya getirir. Her kuşu ayrı ayrı ve yetiştirme, ana-baba, yumurta sayısı, doğurganlık ve yavrunun nasıl bileziğe sahip olduğu gibi vb. ayrıntılar uygun biçimde yazılmalıdır.

Sahte yumurtalar da keza satın alınmalıdır: bunlar, gerçek yumurtalarla yer değiştirilirler. Ayrıca alınan gerçek yumurtaları saklamak için küçük bir kutu yada bir koruyucu kap da istenir. Kafesler numaralandırılmalıdır. Bunu yapmanın kolay bir yolu, bir takvimin tarih numaralarını kesip çıkarmak ve istenen kafese yapıştırmaktır. Yada numaralar kafesler üzerine boya ile yazılır. Kafes dışına veya telleri arasına yuva malzemesi sıkıştırılabilir. Ayrıca, böcek ilacının sprey olanı da önemlidir.

Yeter miktarda besin, tohum, vs. gibi ihtiyaçların tüm bir üretim mevsimi boyunca verilmesine devam edilmesini söylemeye gerek yoktur. Son olarak da bir hasta kafesi hazırlanmalıdır ve bunun büyük bir önemi vardır. Özellikle bir dişi yumurtlama güçlüğünden muzdaripse. Birçok kitap dişilere Epsom tuzu (magnezyumlu tuz – İngiliz tuzu) verilmesini ve ekstra besinleri azaltmayı, eğer kuşlar biraz şişmansa, yumurtlama güçlüğünü önlemek için, tavsiye edilir. Üretme sezonu başında, dişilerin biraz şişman olmasında yarar vardır. Yumurtlama güçlüğünün çözümü sıcaklıktır. Bu nedenle hasta kafesi istenir.

 

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”