Yaşama Yerleri Kucukbahar.com 2015-09-11T12:57:44+00:00

Doğrusu, kanaryalar, barakalarda, kuşhaneler, işyerleri, yatak odaları, hapishaneler ve özel olarak düzenlenmiş kuş odaları gibi her türlü yerde yetiştirilebilirler, yetiştirilmiştir. Bunlar her yere kolaylıkla uyum sağlayabilir ve sağlıkları yerinde olursa uygun olmayan koşullarda bile yaşamlarına devam eder ve ürerler. Eğer bunlar zevk için besleniyorsa, ev dışında iyi korunmalı kuşhaneler idealdir. Ancak, yarışma veya şov için yetiştirme amaçlanıyorsa bu takdirde iyi bir kuş odası gereklidir. Ev içinde kuzeye bakmayan bir oda ya da, büyük bir pencere, havalandırma ve benzerleri gibi şeyler ilave edilen bir oda içine yerleştirilen iyi bir baraka mükemmel sonuç verir.

Bütün kuş odalarında uyulması gereken bazı kurallar vardır: iyi bir havalandırma hayati öneme sahipse de çok fazla havaya da gerek yoktur. Tüm kuşları öldürebilen hava akımının (cereyanının) olmaması gerekir. Çokça gün ışığı da gereklidir. Ancak burada hava sıcaklığında düzensiz değişmeler olup olmadığından kesinlikle emin olun. Son olarak, fakat aynı derecede önemlisi, odanın haşaratlardan ve farelerden uzak olmasıdır. Çünkü bunlar mümkün olan her yerden bir yol bulabilirler. Beton sütunlar üzerine kuş odasını zeminden 2 ayak kadar yükseltmek havalandırma için iyi bir plandır. Her bir sütunun tepesine Çinli şapkasına benzer hurda bir metal elektrik ışığı gölgelikleri konabilir. Hiçbir zararlı haşarat bunları geçemez ve kuş odasına giremez. Kuş odasında fareden şiddetle kaçınmalıdır.

Kuş odasındaki betonarme zemine yapılan ana itirazlardan biri nem sızıntısının olması ve bundan dolayı zeminin soğuk olmasıdır. Bugün, inşaatçılar betonu atmadan önce zemin üzerine polietilen bir yaygı sermektedir. Bu da nemi önler ve kiremitler emniyetle doğrudan doğruya beton zemin üstüne konulabilir.

Kaç çift kuşu beslemek niyetinde olduğumuza karar vermek de önemlidir. Bütün gün dışarıda çalışanlar için azami 12 çift tavsiye edilir ve normal olarak 8 çiftten fazlası tavsiye edilmez. 12 çift kuş yetiştirilecek odanın 4,2 x 2,4 m olması, tercihen güneydoğuya ve doğuya bakması gereklidir. Bu konumda bulunan odadaki kuşlar, erkenden doğan güneşin tüm avantajlarını kullanırlar. Bu da özellikle yavru zamanı oldukça önemlidir ve böyle bir oda, yazın öğleden sonralarının yüksek sıcaklıklarını açığa çıkartmaz. Kuzeye bakan odadan kaçınılmalıdır.

 

“Bilgiler kanaryalardunyasi.com’dan alınıp düzenlenmiştir.”